Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին
08/07/2015 18:30
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Նախագահի մամուլի ծառայությունից:
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանի անվտանգությանն ու կայունությանը, ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի ներկա փուլին, առկա խնդիրներին և կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու ուղղությամբ հետագա հնարավոր ջանքերին, ինչպես նաև Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
Հանրապետության Նախագահը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Եվրամիության հավասարակշռված դիրքորոշումը ԼՂ հիմնախնդրի վերաբերյալ, ինչպես նաև խնդրի համապարփակ կարգավորման համար բարենպաստ մթնոլորտ ստեղծելու հանձնառությունը: Նախագահը Սարգսյանը կարևորել է ս.թ. մայիսի 21-22-ին Ռիգայում կայացած Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի լիակատար աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ ձեռնարկվող ջանքերին, ներառյալ` այդ երկրների նախագահների մակարդակով 2009թ-ից ի վեր արված հայտարարություններին:
Հերբերտ Զալբերն ընդգծել է, որ Ռիգայի գագաթնաժողովի արդյունքներով ընդունված հռչակագրում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ ձևակերպումները, իրավամբ, արդար էին և միանգամայն համարժեք իրավիճակին:
Նա վերահաստատել է ԵՄ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափի շրջանակներում ընթացող բանակցություններին, շեշտելով, որ այդ ձևաչափի պահպանման հարցում ԵՄ դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ:

Armenian President Serzh Sargsyan received today, on July 8, EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Herbert Salber, according to the presidential press service.
The sides discussed issues related to regional stability and security, the current stage of negotiations on a peaceful resolution to the Karabakh conflict, the existing challenges and possible actions to advance the talks, as well as Armenia-European Union cooperation.
S. Sargsyan stressed that Armenia highly appreciates the balanced position of the EU on the Karabakh problem and its commitment to the creation of a favorable atmosphere for a comprehensive resolution of the problem.
The president highlighted the importance of support by Eastern Partnership Riga Summit on May 21-22 for the efforts of the OSCE Minsk Group Co-chairs on Karabakh conflict settlement, including the statements made by the presidents of the co-chair states since 2009.
H. Salber said the Riga Summit declaration’s wording on the Karabakh conflict is fair and in line with the situation.
He reaffirmed the EU support for negotiations on the Karabakh settlement within the framework of OSCE Minsk Group. He stressed that the position of the EU to keep that format remains unchanged.