Արցախի պատվիրակությունը աշխատանքային այցով մեկնել է Մեծ Բրիտանիա
Հուլիսի 6-ին Արցախի Հանրապետության պատվիրակությունը՝ Նախագահ Բակո Սահակյանի գլխավորությամբ, աշխատանքային այցով ժամանել է Մեծ Բրիտանիա:
Ինչպես փոխանցում են Արցախի նախագահի աշխատակազմից՝ հուլիսի 7-ին Նախագահ Սահակյանը Մեծ Բրիտանիայի մայրաքաղաքում հանդիպում է ունեցել Հայ Համայնքային Խորհրդի անդամների հետ և քննարկել է տեղի հայ համայնքի ու Արցախի միջև կապերի զարգացմանն առնչվող հարցեր:
Նույն օրը երկրի ղեկավարը Լոնդոնի Սբ. Եղիշե եկեղեցում հանդիպում է ունեցել բրիտանահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Ջերմ և անմիջական մթնոլորտում երկրի ղեկավարը տեղեկություններ է հաղորդել Արցախի կյանքի, ձեռքբերումների և առկա խնդիրների մասին, պատասխանել բարձրացված հարցերին:
Բակո Սահակյանի խոսքով՝ Մեծ Բրիտանիայի հայկական համայնքն ակտիվ դերակատարություն ունի թ՛ե Միացյալ Թագավորության, թե՛ Սփյուռքի, և թե՛ պատմական հայրենիքի կյանքում: Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել համայնքի ներկայացուցիչներին հայրենասիրության և հարազատ ժողովրդին նվիրվածության համար:
Հանդիպմանը մասնակցում էր Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Սարգսյանը, Հայ Առաքելական եկեղեցու Մեծ Բրիտանիայի թեմի առաջնորդ Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Делегация Нагорно-Карабахской Республики прибыла с рабочим визитом в Великобританию
Делегация Нагорно-Карабахской Республики во главе с президентом Бако Саакяном прибыла с рабочим визитом в Великобританию.
7 июля в столице Великобритании президент Саакян встретился с членами Армянского общинного совета и обсудил с ними вопросы развития связей между армянской общиной и Арцахом.
В тот же день в церкви Святого Егише в Лондоне глава государства встретился с представителями местной армянской общины.
По словам Бако Саакяна, армянская община Великобритании играет активную роль в жизни Соединенного Королевства, Диаспоры и исторической родины.
Президент выразил признательность представителям общины за патриотизм и преданность родному народу.
Во встрече приняли участие Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Армения в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии Армен Саркисян, предводитель епархии Армянской Апостольской Церкви в Великобритании епископ Оваким Манукян, другие должностные лица.