Բաքուն թաքցնում է իր պարտությունը՝ հայտարարելով հաղթանակ. Հարութ Սասունյան
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը 2015 թ. հունիսի 16-ին «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» և «Չիրագովն ընդդեմ Հայաստանի» գործերով միաժամանակյա վճիռ կայացրեց՝ արձանագրելով, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը խախտել են փախստականների իրավունքները, որոնք լքել էին իրենց տները Արցախյան հակամարտության ժամանակ:
Սակայն, Ադրբեջանի պետական պաշտոնյաներն ապակողմնորոշել են իրենց քաղաքացիներին՝ հայտարարելով, որ Ադրբեջանը հաղթել է, իսկ Հայաստանը՝ պարտվել:
Ահա երկու դատական գործերի մանրամասները. 2005 թ. ապրիլի 6-ին վեց ադրբեջանցի քրդեր համատեղ բողոք էին ներկայացրել Եվրադատարան ընդդեմ Հայաստանի: Նրանք պնդել էին, որ 1992 թ. հայ-ադրբեջանական հակամարտության ժամանակ ստիպված էին լքել իրենց տները, երբ հայկական զորքերը հարձակվել էին Լաչինի վրա, որը Հայաստանը բաժանում էր Արցախից: Ադրբեջանցի փախստականները պնդել էին, որ Հայաստանը խախտել էր Եվրոպական կոնվենցիայով ամրագրված իրենց իրավունքները. 1) սեփականության պաշտպանություն, 2) անձնական և ընտանեկան կյանքի նկատմամբ հարգանքի իրավունք, և 3) արդյունավետ հատուցման իրավունք:
2006 թ. օգոստոսի 11-ին Մինաս Սարգսյանը նմանատիպ մի բողոք ներկայացրեց Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան ընդդեմ Բաքվի: Նա հայտարարեց, որ Ադրբեջանը խախտել է իր իրավունքները, նույն իրավունքները, որոնց մասին պնդում էին վեց ադրբեջանցի փախստականները, քանի որ նա ևս 1992 թվականին ստիպված էր փախչել Շահումյանի շրջանի Գյուլիստան գյուղից, որը վերահսկվում է Ադրբեջանի կողմից:
Երկու կողմերն էլ խնդրել էին վերականգնել իրենց սեփականության իրավունքը և պահանջել արդար փոխհատուցում:
2010 թ. մարտին, մի քանի տարվա անգործությունից հետո, Դատարանը երկու գործերը հանձնեց Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի Մեծ պալատի քննությանը, որը կազմված է 17 դատավորներից՝ Հայաստանից, Անդորրայից, Ադրբեջանից, Խորվաթիայից, Կիպրոսից, Իսլանդիայից, Իտալիայից, Իսպանիայից, Լատվիայից, Լիխտենշտեյնից, Լիտվայից, Լյուքսեմբուրգ, Մոնակոյից, Պորտուգալիայից, Ռումինիայից, Սլովենիայից և Ուկրաինայից: Մեծ պալատի որոշումները վերջնական են և բողոքարկման ենթակա չեն:
Այս գործերն առաջին անգամ դատարան ներկայացվելուց մեկ տասնամյակ անց Մեծ պալատը 2015 թ. հունիսի 16-ին երկու միանման դատավճիռ կայացրեց՝ համարելով, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը խախտել էին միմյանց փախստականների իրավունքները: 221 էջից բաղկացած ծավալուն փաստաթղթում, ներառյալ երկու դատավճիռները և հակասող ու համընկնող տեսակետները, Դատարանը որոշեց, որ 20-ամյա խաղաղ բանակցությունները չեն ազատում երկու երկրների կառավարություններին հարյուր հազարավոր փախստականների իրավունքները պաշտպանելու իրենց պատասխանատվությունից: Մեծ պալատը նշեց, որ Դատարանում ընթացքի մեջ են ավելի քան հազար անհատական դիմումներ, որոնք ներկայացվել են Արցախյան հակամարտության ժամանակ տեղահանված հայերի և ադրբեջանցիների կողմից:
Վեց ադրբեջանցի հայցվորները պնդում են, որ իրենք կրել են 9 միլիոն դոլարի վնաս և 330 հազար դոլարի ոչ դրամական վնասներ: Նրանք իրենց դատական ծախսերը գնահատել են մոտ 65 հազար դոլար 2013 թ. հոկտեմբերի դրությամբ: Ադրբեջանցի հայցվորների ներկայացուցիչները պահանջում են փորձագետ նշանակել իրենց հաճախորդների կրած ընդհանուր վնասը գնահատելու համար:
Մյուս կողմից, հայցվոր Մինաս Սարգսյանը փոխհատուցում է պահանջել իր ունեցվածքի դիմաց, ներառյալ իր տուն վերադառնալու իրավունքը: Նա 415 հազար դոլարի դրամական վնասի և 210 հազար դոլարի ոչ դրամական վնասի պահանջ է ներկայացրել՝ ի լրումն չնշված դատական ծախսերի:
Դատարանը, ընդունելով այս երկու գործերի «բացառիկ բնույթը», վերջնական որոշում չի կայացրել փոխհատուցման գումարի կամ «արդարացի գոհացման» վերաբերյալ: Մեծ պալատը խնդրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի կառավարություններից և համապատասխան հայցվորներից 12 ամսվա ընթացքում «գրավոր ներկայացնել իրենց դիտողություններն այս հարցի վերաբերյալ» և «ծանուցել Դատարանին ձեռքբերված ցանկացած համաձայնության մասին»:
Ըստ իս, Եվրադատարանի զուգահեռ որոշումները նպատակ ունեին ճնշում գործադրելու երկու երկրների կառավարությունների վրա՝ արագացնելու համար խնդրի կարգավորումը բանակցությունների միջոցով, որը կարող է լուծել մնացած բոլոր հարցերը, այդ թվում՝ փախստականների իրավունքները:
Այս դատական գործերի առավել կարևոր, բայց անսպասելի արդյունքներից էին երկու գրավոր տեսակետները, յուրաքանչյուրը բաղկացած 25 էջից, որոնք դատավոր Պաուլո Պինտո դը Ալբուկերկեն (Պորտուգալիա) կցել էր Դատարանի վճռին՝ ներկայացնելով շատ լուրջ իրավական հիմքեր Արցախի անկախության համար. «Որևէ ժամանակ, երբ երկրի բնակչության մի մասը ներկայացված չէ իր կառավարության կողմից և բնակչության իրավունքները շարունակաբար խախտվում են իր սեփական կառավարության կողմից... զոհ դարձած բնակչությունը «որպես մի վերջին միջոց կարող է դիմել ապստամբության ընդդեմ բռնակալության և ճնշումների»՝ ըստ Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի նախաբանի հզոր ձևակերպման»: Դատավորը նաև գրել է, որ երբ պետությունը շարունակաբար ոտնահարում է իր կազմից դուրս եկած բնակչության իրավունքները, ապա մեկ այլ պետության համար օրինական է ռազմական գործողության ձեռնարկումը՝ ի նպաստ անջատված բնակչության, վերջինիս կողմից իր տարածքում վերահսկողություն հաստատելուց և իր անջատումը հռչակելուց հետո:

Publisher, The California Courrier
Ruling simultaneously on the "Sargsyan vs. Azerbaijan" and "Chiragov vs. Armenia" cases, the European Court of Human Rights decided on June 16, 2015 that Armenia and Azerbaijan had violated the rights of refugees who had fled during the Karabagh (Artsakh) conflict.
Azeri government officials, however, misled their citizens, declaring that Azerbaijan had won and Armenia had lost.
Here are the details of both court cases: On April 6, 2005, six Azerbaijani Kurds filed a joint complaint against Armenia with the European Court. They claimed to have been forced to flee their homes during the Armenian-Azerbaijani conflict in 1992, after Armenian troops took over the Lachin region which separated Armenia from Artsakh. The Azerbaijani refugees alleged that Armenia had violated their rights under the European Convention on Human Rights: 1) protection of property, 2) right to respect for private and family life, and 3) right to an effective remedy.
On August 11, 2006, Minas Sargsyan filed a similar complaint against Baku in the European Court of Human Rights. He charged that Azerbaijan had violated his rights, the same ones claimed by the six Azerbaijani refugees, since he too was forced to flee in 1992 from his native village of Gulistan in the Shahumian region, controlled by Azerbaijan.
Both parties asked that their property rights be restored and demanded fair compensation.
In March 2010, after years of inactivity, the Court forwarded both cases to the Grand Chamber of the European Court of Human Rights, consisting of 17 judges from Andorra, Armenia, Azerbaijan, Croatia, Cyprus, Iceland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Monaco, Portugal, Romania, Slovenia, Spain, and Ukraine. The Grand Chamber’s decisions are final and not subject to appeal.
A decade after the these cases were first filed, the Grand Chamber issued two identical judgments on June 16, 2015, finding that both Armenia and Azerbaijan had violated the rights of each other’s refugees. In a lengthy document of 221 pages, including the two verdicts and the dissenting and concurring opinions, the Court ruled that the 20-year long peace negotiations did not free the two governments from their responsibility to protect the rights of hundreds of thousands of refugees. The Grand Chamber noted that there are over 1,000 individual applications pending before the Court, filed by Armenians and Azerbaijanis displaced during the Artsakh conflict.
The six Azerbaijani applicants claimed they had suffered $9 million in monetary damages and $330,000 in non-monetary damages. They further estimated their legal expenses to be around $65,000 as of October 2013. The Azerbaijani applicants’ representatives requested that an expert be appointed to evaluate the total damages their clients had incurred.
On the other hand, the Armenian applicant Minas Sargsyan had requested the restitution of his property, including the right of return to his home. He claimed $415,000 in monetary damages and $210,000 in non-monetary damages, in addition to non-specified legal fees.
Acknowledging “the exceptional nature” of the two cases, the Court did not make a final determination on awarding compensation or “just satisfaction.” The Grand Chamber asked the Armenian and Azerbaijani governments and the respective applicants to submit their “written observations on the matter” within 12 months, and “to notify the Court of any agreement that they may reach.”
In my opinion, the European Court’s parallel decisions were aimed at pressuring the two governments to expedite a negotiated settlement that would resolve all outstanding issues, including rights of refugees.
One of the most significant, yet unexpected outcomes of these court cases were the two written opinions — 25 pages each — by Judge Paulo Pinto de Albuquerque of Portugal and appended to the court’s verdicts, in which he presented a strong legal case for Artsakh’s independence: “Whenever a part of the population of a State is not represented by its government and the human rights of that population are systematically infringed by its own government, …the victimized population may have recourse ‘as a last resort, to rebellion against tyranny and oppression,’ to use the powerful formulation of the preamble of the Universal Declaration of Human Rights.” The Judge also wrote that when a State systematically abuses the human rights of a seceding population, it is lawful for another State to take military action in favor of the seceding population, after the latter has established control of its territory and declared its secession.