Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Իրաքյան Քրդստանի պլանավորման նախարարին
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր ընդունել է Իրաքյան Քրդստանի պլանավորման նախարար Ալի Սինդիին, տեղեկացնում է կառավարության մամուլի ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրին՝ վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ նրա այցը նոր թափ կհաղորդի Հայաստանի և Իրաքի, մասնավորապես, Իրաքյան Քրդստանի հետ հարաբերությունների զարգացմանը: Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով՝ Հայաստանը կարևորում է Քրդստանի հետ երկկողմ կապերի ընդլայնումը, և այդ մասին է վկայում նաև մայրաքաղաք Էրբիլում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսություն հիմնելու որոշումը:
Ալի Սինդին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և Քրդստանի վարչապետ Նեչիրվան Բարզանիի անունից ջերմ ողջույններ և բարեմաղթանքներ փոխանցել ՀՀ վարչապետին, կառավարությանը և հայ ժողովրդին: Նա նշել է, որ Քրդստանը շահագրգռված է մեր երկրի հետ հարաբերությունների խորացմամբ, և իր այցի նպատակն է ուսումնասիրել Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունները և հայ գործընկերների հետ քննարկել գործակցության զարգացման հեռանկարները:
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել քաղաքական երկխոսության ներկայիս մակարդակից և կարևորել առևտրատնտեսական կապերի ակտիվացումն ու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտների բացահայտումը:
Տնտեսական ներուժի լիարժեք իրացման առումով երկուստեք կարևորվել է հայ-իրաքյան միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը, հայ և քուրդ գործարար շրջանակների միջև ուղիղ կապերի հաստատումը, գործարար համաժողովների և հանդիպումների կազմակերպումը:
Նշվել է, որ միջկառավարական հանձնաժողովի երրորդ նիստը նախատեսվում է անցկացնել 2015 թ. աշնանը Բաղդադում, և այն հնարավորություն կտա քննարկել երկկողմ համագործակցության կոնկրետ ուղղություններ և կյանքի կոչել գործնական ծրագրեր: Կողմերը նաև բարձր են գնահատել փոխհարաբերությունների զարգացման և խորացման ուղղությամբ Հայաստանի և Իրաքի դեսպանությունների ջանքերը:
Հանդիպման ավարտին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը Քրդստանի վարչապետ Նեչիրվան Բարզանիին է փոխանցել իր ջերմ ողջույնները:

Премьер Армении принял министра планирования Иракского Курдистана
Премьер-министр Армении Овик Абрамян принял сегодня министра планирования Иракского Курдистана Али Синди, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Приветствуя гостя, глава правительства выразил убеждение, что визит придаст новый импульс развитию связей между Арменией и Ираком, в частности с Иракским Курдистаном. Премьер-министр отметил, что Армения придает важность расширению двусторонних отношений с Иракским Курдистаном, и об этом свидетельствует открытие генерального консульства Армении в Эрбиле.
Али Синди поблагодарил за прием и передал теплые приветствия от имени премьер-министра Иракского Курдистана Нечирвана Барзани правительству и народу Армении. Он отметил, что Курдистан заинтересован углублением отношений с Арменией и его целью является изучение инвестиционных возможностей и перспектив сотрудничества с армянскими коллегами.
Собеседники выразили удовлетворение нынешним уровнем политического диалога и отметили важность активизации торгово-экономических связей в сферах, представляющих взаимный интерес.
Стороны подчеркнули важность деятельности армяно-иракской межправительственной комиссии, установления прямых контактов между армянскими и курдскими деловыми кругами, организации бизнес-форумов и встреч.
В ходе встречи было отмечено, что второе заседание армяно-иракской межправительственной комиссии запланировано осенью в Багдаде и предоставит возможность обсудить конкретные проекты.