Կապի ոլորտում Իրան-Հայաստան համագործակցության ծավալը կավելացվի 14 անգամ
ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Իրանի Իսլամական Հանրապետություն: Այս մասին տեղեկանում ենք Տրանսպորտի և կապի լրատվական ծառայությունից:
Այսօր նախարարը հանդիպել է ԻԻՀ կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Մահմուդ Վաեզի հետ:
Ստորագրվել են Փոստային կապի և հաղորդակցական ոլորտում համագործակցության և փոխըմբռնման  երկու հուշագրեր: Ստորագրված հուշագրերով՝ Իրանն ու Հայաստանը կհամագործակցեն փոստային ոլորտում, կթողարկեն համատեղ նամականիշ, միջազգային հարթակում կընդլայնեն փոստային կապերը, կանցկացվեն ոլորտին առնչվող համատեղ ցուցահանդեսներ:
Երկու երկրների միջև կստեղծվի նաև ինտերնետային գնումների հնարավորություն։ Գնված ապրանքները կառաքվեն փոստային ծառայությունների միջոցով:
ԻԻՀ կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Մահմուդ Վաեզին նշել է, որ հայկական պատվիրակության հետ ունեցած բանակցությունների ընթացքում համաձայնություն է ձեռք բերվել ինտերնետի, փոստի և կապի ոլորտներում ընդլայնել համագործակցությունը:
Անդրադառնալով երեք շաբաթ առաջ ԻԻՀ կապի նախարարության պատվիրակության Հայաստան կատարած այցին, Վաեզին հավելել է, որ վերջին երեք շաբաթների ընթացքում կապի ոլորտում Իրանի և Հայաստանի համագործակցությունների ծավալը չորս անգամ ավելացել է և իրանական կողմը պատրաստ է այն ավելացնել 14 անգամ:
Այցի ընթացքում Գագիկ Բեգլարյանը հանդիպել է նաև ԻԻՀ տրանսպորտի և քաղաքաշինության նախարար Աբբաս Ախունդիին: Կողմերը քննարկել են Պարսից ծոց-Սև ծով միջանցքի ստեղծման վերաբերյալ հարցեր։ Մասնավորապես, բանակցություններ են ընթացել Ջուլֆա-Երասխ երկաթգծի կառուցման շուրջ:
Գագիկ Բեգլարյանը հանդիպումից հետո նշել է, որ հայ և իրանցի փորձագետների համագործակցության շնորհիվ այդ հարցում հնարավոր է դրական արդյունքներ գրանցել.
«ՀՀ-ում կառուցում ենք միջազգային ստանդարտներին համապատասխանող Իրանից Վրաստան տանող մայրուղի: Հույս ունենք, որ մինչև 2018թ. շահագործման կհանձնենք Երևան-Վրաստան հատվածը: Հայաստանի տարածքով երկու երկրների միջև ճանապարհային ապրանքափոխանակումների համար ստորագրելու ենք համաձայնագիր, ինչը կնպաստի իրանական արտադրանքը Սև ծով հասցնելուն»:
ԻԻՀ տրանսպորտի և քաղաքաշինության նախարարը նկատել է, որ նախորդ տարվա ընթացքում Իրանի ու Հայաստանի միջև բեռանփոխադրումների 50 տոկոս աճ է արձանագրվել: 10 հազար բեռնատարներ Իրանից ուղևորվել են դեպի Հայաստան, և ևս 2 հազարը` հակառակ ուղղությամբ:
Երկու երկրների միջև երթևեկը խթանելու նպատակով հավասարեցվել են գանձվող մաքսատուրքերը:
«Ջուլֆա-Երասխ երկաթգծի կառուցման կապակցությամբ  Հայաստանի հետ բանակցություններ են տարվել և պետք է դրա ֆինանսավորման շուրջ համաձայնություն ձեռք բերել»,- ասել է Աբբաս Ախունդին:

Между Арменией и Ираном подписаны меморандумы о сотрудничестве в сфере почтовых связей и коммуникаций
20/01/2016 20:20
Министр транспорта и связи Армении Гагик Бегларян с рабочим визитом отбыл в Иран, сообщает пресс-служба министерства транспорта и связи РА.
Сегодня Гагик Бегларян встретился с министром связи и информационных технологий Махмудом Ваези.
В ходе встречи было подписано два меморандума о сотрудничестве и взаимопонимании в сфере почтовых связей и коммуникаций. Согласно подписанным меморандумам, Армения и Иран будут сотрудничать в сфере почтовой связи, выпустят совместную марку, расширят почтовые связи на международном уровне, проведут совместные выставки.
Между странами будут созданы возможности интернет покупки. Приобретенные товары будут доставляться через почту.
В свою очередь министр связи и информационных технологий ИРИ Махмуд Ваези отметил, что в ходе переговоров с армянской делегацией было достигнуто соглашение о расширении сотрудничества в сфере интернета, почты и связи.
В ходе визита, Гагик Беларян встретился также с министром транспорта и градостроительства Аббасом Ахунди. Стороны обсудили вопросы, связанные с созданием коридора Персидский залив – Черное море. В частности, были проведены переговоры по строительству железной дороги Джульфа – Ерасх.
После встречи Гагик Бегларян отметил, что, благодаря сотрудничеству армянских и иранских экспертов, в этом вопросе можно зафиксировать положительные результаты.
«В Армении строим соответствующую всем международным стандартам магистраль,  ведущую из Ирана в Грузию. Надеемся, что до 2018 года часть Ереван – Грузия будет сдана в эксплуатацию. Для транспортировки товаров через территорию Армении между двумя странами будет подписано соглашение», - заявил министр транспорта Армении.
Министр транспорта и градостроительства Ирана отметил, что в течение прошлого года между ИРИ и Арменией зафиксирован 50% рост грузоперевозок. Из Ирана в Армению направилось 10 тысяч грузовиков, а в обратном направлении 2000.
Для стимулирования трафика между двумя странами таможенные пошлины были приравнены.
«С Арменией проведены переговоры для строительства железной дороги Джульфа – Ерасх и необходимо достичь соглашения вокруг финансирования», - сказал Аббас Ахунди.