Փոխվել են Եվրատեսիլի քվեարկության կանոնները
«Եվրատեսիլ» երգի միջազգային ամենամյա մրցույթի կանոններում իրականացվել են լուրջ փոփոխություններ: Այս մասին տեղեկացնում են մրցույթի պաշտոնական էջում, որտեղ նշվում է նաև, որ 1975 թվականից ի վեր սա առաջին և ամենալուրջ փոփոխություններ են:
Ըստ հրապարակված նյութի՝ փոփոխության են ենթարկվել մասնավորապես եզրափակչում քվեարկության կանոնները և տեղեկացնում, որ եթե նախկինում ժյուրիի և հանդիսատեսի քվեարկության արդյունքները ներկայացվում էին որպես մեկ միասնական արդյունք, ապա այս տարվանից ժյուրին և հանդիսատեսը կստանան առանձին գնահատականներ (1-ից 8, 10 և 12)։
Նոր կանոնների համաձայն՝ հանդիսատեսը կքվեարկի հեռախոսով, SMS-ի օգնությամբ կամ պաշտոնական հավելվածի միջոցով, ինչից հետո 43 մասնակից երկրներից յուրաքանչյուրի ներկայացուցիչը կներկայացնի ժյուրիի գնահատականները։
Հանդիսատեսի քվեարկության արդյունքներն այդ ընթացքում կմիավորվեն, որպեսզի ստացվի մեկ միավոր յուրաքանչյուր երգի համար։ Այդ արդյունքները կհայտարարի «Եվրատեսիլի» հաղորդավարը։
Ինչպես հայտնում են մրցույթի ներկայացուցիչները, այդպիսի փոփոխությունները թույլ կտան հանդիսատեսի շրջանում ամենահայտնի երգին ստանալ 12 միավոր՝ անկախ ժյուրիի քվեարկության արդյունքներից: Հայտնում են նաև, որ նախորդ տարիներին հաղթողը կարող էր հայտնի լինել քվեարկության ավարտից 20 րոպե առաջ, և նոր ձևաչափն աժիոտաժ կհաղորդի մրցույթին։
Մրցույթի առաջին կիսաեզրափակիչը կայանալու է մայիսի 10-ին, երկրորդը՝ մայիսի 12-ին, իսկ եզրափակիչը նախատեսված է մայիսի 14-ին։

«Евровидение» изменило правила голосования
Организаторы конкурса песен «Евровидения» изменили правила при итоговом голосовании. Как передает РБК, начиная с 2016 года профессиональные жюри и зрители будут выставлять оценки исполнителям отдельно.
Раньше оглашался «комбинированный итог»: он складывался из 50% баллов, отданных профессиональными жюри, и 50% баллов, которые отдали зрители. Затем оглашался единый результат.
Теперь голосование жюри и зрителей будет разделено и пройдет в два этапа, пояснили организаторы конкурса. Зрители и профессиональные жюри смогут отдать от 1 до 8, а также 10 и 12 баллов. При этом сначала будут оглашены результаты голосования жюри, после чего к ним будут добавлены подсчитанные голоса зрителей. Результат будет оглашаться начиная с наименее удачных участников конкурса, а победитель станет известен в самом конце.
Исполнительный наблюдатель «Евровидения» Ион Ола Санд пояснил, что новый способ голосования позволит зрителям отдать полюбившемуся исполнителю 12 баллов, несмотря на выбор профессиональных жюри. Исполнительный продюсер «Евровидения-2016» Мартин Остердал, в свою очередь, отметил «новый уровень волнения», которое будет достигаться во время конкурса.
«В предыдущие годы победитель был известен за 20 мин. до конца голосования, и это плохо для телевидения. Введенный формат позволит достигнуть нового уровня возбуждения к концу конкурса», - сказал он.
Конкурс проходит с 1956 года. В прошлом году в Вене в «Евровидении» победил шведский исполнитель Монс Сельмерлев, поэтому в 2016 году оно пройдет в Швеции.