Իրանագետ. Երկաթգծի կառուցմանը մեծ կարևորություն է տալիս նաև Իրանը
Իրանը չափազանց կարևորում է Հայաստանը տարանցիկ երկիր դարձնելու գաղափարը: Հայաստանը շատ ավելի մեծ շանսեր ունի, քան` Ադրբեջանը: Հրավիրված ասուլիսի ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց իրանագետ Ռուդիկ Յարլյանը:
Նրա խոսքով՝ այսօր հայ-իրանական հարաբերությունները բավականին լավ և ամուր հիմքերի վրա են կառուցված, որոնք այսօր էլ շատ ակտիվորեն զարգանում են, հետևաբար իրանագետը չբացառեց, որ Իրանը Հայաստանին կաջակցի նույնիսկ երկաթգծի կառուցման հարցում:
«Երկաթգծի կառուցման հարցը իրականում անիրատեսական չէ,  ինչպես պնդում են շատերը, այլ հակառակը՝ դա կապված է ֆինանսական խնդիրներով և չի էլ բացառվում, որ այդ նախագիծը առաջիկայում կյանքի կկոչվի»,- ասաց նա՝  ընդգծելով, որ այսօր դրան մեծ կարևորություն է տալիս նաև Իրանը՝ պատրաստ լինելով նաև ֆինանսավորել նախագիծը:
«Երկաթգծի կառուցումը առանձնահատուկ նշանակություն ունի Իրանի համար և հույս կա, որ Իրանը նույնպես այդ հարցում ակտիվություն կդրսևորի: Այստեղ խնդիրը հիմնականում ֆինանսն է, որի մի մասը՝ 60 տոկոսը խոստացել է իր վրա վերցնել Չինաստանը: Գիտենք, որ խոսք կա արտասահմանյան բանկերում առկա 100 մլրդ դոլարի ապասառեցման մասին և հուսով ենք, որ Իրանը իր վրա կվերցնի մնացած 40 տոկոսի ծախսը»,- ասաց նա:

Эксперт: Иран придает строительству железной дороги большую важность
Армения - как транзитная страна - представляет для Ирана чрезвычайную важность. Об этом заявил сегодня журналистам иранист Рудик Яралян, отметив, что в данном контексте у Армении есть больше шансов, чем у Азербайджана.
По его словам, в настоящее время армяно-иранские отношения построены на довольно прочной основе и активно развиваются. Посему Р.Яралян не исключил, что Иран посодействует Армении также в вопросе строительства железной дороги.
«Строительство железной дороги в действительности связано с финансовыми проблемами, а не как утверждают многие, – нереально. Не исключается, что проект будет реализован в ближайшее время», - заявил иранист. Он подчеркнул, что Иран придает этому проекту большую важность и готов к его финансированию.
«Строительство железной дороги имеет особенное значение для Ирана и есть надежда, что Иран проявит активность в этом вопросе. Здесь проблема в основном финансовая: часть средств – 60 процентов – обещал предоставить Китай. Мы знаем, что речь идет о размораживании имеющихся в иностранных банках 100 млрд. долларов и надеемся, что Иран возьмет на себя остальные расходы в размере 40%», - сказал иранист.