Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Աթենքում ներկա է գտնվել «Հայաստան.Արարատի ոգին» խորագրով ցուցահանդեսի բացմանը
15/03/2016 09:02
Հունաստանի Հանրապետություն պաշտոնական այցի շրջանակներում Նախագահ Սերժ Սարգսյանն նախօրեին Աթենքում այցելել է Բյուզանդական և քրիստոնեական թանգարան, որտեղ Նախագահ Պրոկոպիս Պավլոպուլոսի հետ ներկա է գտնվել «Հայաստան.Արարատի ոգին» խորագրով ցուցահանդեսի բացմանը: Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Թանգարանի կենտրոնական մասնաշենքի երկու հարկերում ցուցադրված հարյուրից ավելի ցուցանմուշները ներկայացնում են Հայաստանը` բրոնզե դարից մինչ 20-րդ դարն ընկած ժամանակահատվածում: Ներկայացված առարկաները եզակի գտածոներ են՝ պեղված բացառապես Հայաստանի ներկա տարածքից, ճարտարապետության ու քանդակագործության բարձրարժեք գեղարվեստական նմուշներ, երկրպագության և ծեսի եզակի իրեր, ինչպես նաև ձեռագրեր և կիրառական արվեստի առարկաներ Հայաստանի տարբեր պատմական-ազգագրական շրջաններից:
Թեմատիկ բաժանմամբ ցուցահանդեսը բաղկացած է երեք մասից` «Հայկական քաղաքակրթության հմայքն ու ուժը», «Հայաստանը փոփոխվող աշխարհում», «Կոչեմ ապրողաց (Հայոց ցեղասպանության 100–րդ տարելիցի առթիվ)»:
Հայաստանի և Հունաստանի նախագահները երկու երկրների մշակույթի նախարարների, պաշտոնական պատվիրակությունների անդամների ուղեկցությամբ` թանգարան այցելած բազմաթիվ հյուրերի հետ շրջել են ցուցահանդեսի սրահներով, ծանոթացել հարուստ ցուցադրանյութին:

Президент Армении в Афинах присутствовал на открытии выставки «Армения. Дух Арарата»
Президент Армении Серж Саргсян в рамках официального визита в Афины 14 марта с президентом Греции Прокописом Павлопулосом в Византийском и христианском музее в Афинах присутствовал на торжественной церемонии открытия выставки «Армения. Дух Арарата».
Как сообщает пресс-служба президента, более 100 экспонатов, которые выставлены на двух этажах музея, представляют Армению – в период с бронзового до 20 века.
Представленные экспонаты – уникальные артефакты, раскопанные исключительно на территории современной Армении, высокоценные художественные образцы архитектуры и скульптуры, уникальные ритуальные предметы, а также рукописи и предметы прикладного искусства из различных историко-этнографических районов Армении.
Тематически выставка разделена на 3 части: «Очарование и сила армянской цивилизации», «Армения в меняющемся мире» и часть, посвященная 100-й годовщине Геноцида армян.
Президенты Армении и Греции в сопровождении министров культуры двух стран, членов официальных делегаций, вместе с многочисленными гостями обошли залы выставки, ознакомились с богатой экспозицией.