Սերժ Թանկյանն «Ավրորա» մրցանակին նվիրված ստեղծագործություն է հեղինակել
Սերժ Թանկյանն «Ավրորա» մրցանակին նվիրված ստեղծագործություն է հեղինակել, որը կհնչի «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի հանձնման ժամանակ:
Աշխարհահռչակ երաժիշտի նոր ստեղծագործությունը կոչվում է «Ավրորայի երազանքը»: Ինչպես տեղեկացնում ե  IDeA հիﬓադրաﬕց՝ «Ավրորա» մրցանակը կշնորհվի Երևանում, 2016 թվականի ապրիլի 24-ին:
Մրցանակն սկիզբ է առել 100 LIVES նախաձեռնությունից, որի հիմքում Հայոց ցեղասպանության ընթացքում մարդկային կյանքերի փրկության և հերոսության ոգեշնչող պատմություններ են: Այս թեման հոգեհարազատ է Թանկյանին, քանի որ նրա ընտանիքը չէր փրկվի առանց աﬔրիկացի ﬕսիոներների, որոնց հիﬓած մանկատանն է ﬔծացել նրա պապիկը:
Թանկյանի մորական տատիկը՝ Վարսենիկը, կոտորածներից փրկվել էր թուրք մայորի խիզախության շնորհիվ, որն իր կյանքը վտանգեց նրան ու նրա ընտանիքը թաքցնելու համար: Այդ թուրքը հրաժարվեց կատարել կառավարության՝ հայերին սպանելու և արտաքսելու հրամանները. նրա նման ազնիվ շատ մարդիկ սպանվեցին՝ Օսմանյան իշխանություններին չենթարկվելու պատճառով: «Վերջին տարիների ընթացքում բոլոր իմ ստեղծած երգերից «Ավրորայի երազանքը» աﬔնասիրելին է: Ես ուրախ եմ, որ այն ստեղծվել է 100 LIVES եւ «Ավրորա» մրցանակ նախաձեռնության համար, որը հիանալի գործեր է անում՝ ուշադրություն հրավիրելով ավերիչ ողբերգությունների վրա և կարևորելով այդ իրադրությանն արձագանքող իրական հերոսներին»,- նոր երգի մասին ասել է Սերժ Թանկյանը:
100 LIVES և «Ավրորա» մրցանակ նախաձեռնության ղեկավար Արման Ջիլավյանը նշել է. «Մենք շնորհակալ ենք Սերժին՝ իր արվեստով ﬔր նախաձեռնությանը նպաստելու համար: Այս հիանալի ստեղծագործությունը նրա խոնարհուﬓ է Ավրորային՝ այն կնոջը, որի անունով է կոչվում մրցանակը:
Նա առաջիններից էր, որ աշխարհում բարձրաձայնեց 1915 թվականին տեղի ունեցած վայրագությունների եւ իր փրկության մասին: «Ավրորա» մրցանակի ﬕջոցով ﬔնք ուզում ենք բարձրաձայնել այն հերոսների մասին, որոնք այսօր են խիզախաբար կյանքեր են փրկում ամբողջ աշխարհում»:

Серж Танкян написал песню для AURORA PRIZE
Выдающийся музыкант и политический активист Серж Танкян сочинил особую композицию под названием «Мечта Авроры» (Aurora’s Dream). Эта композиция станет главной музыкальной темой предстоящей церемонии вручения первой премии Aurora Prize, которая пройдет в Ереване, Армения, 24 апреля 2016 года. Премия Aurora Prize была создана в рамках инициативы 100 LIVES, в основу которой легли вдохновляющие истории мужества и выживания во время Геноцида армян, произошедшего сто лет назад.
Эта тема близка сердцу Сержа, поскольку семья Танкянов выжила исключительно  благодаря американским миссионерам, открывшим приют, где вырос дедушка музыканта. Бабушка Сержа по материнской линии, Варсеник, спаслась во время резни лишь благодаря храбрости рискнувшего своей жизнью турецкого майора, спрятавшего её и её семью. Этот благородный турок отказался выполнить приказ собственного правительства об убийстве и депортации армян. Многие из тех, кто совершил подобные самоотверженные поступки, были впоследствии казнены за неповиновение властям.
Комментируя выпуск новой песни, Серж Танкян сказал: «Из всех композиций, сочиненных и выпущенных мной за последние несколько лет, «Мечта Авроры» — моя любимая. Я рад, что написал её именно для премии Aurora Prize и инициативы 100 LIVES — замечательного проекта, который привлекает внимание мира к ужасным трагедиям и воздает должное настоящим героям, приходящим людям на помощь в тяжелые времена».
Арман Джилавян, руководитель проектов 100 LIVES и Aurora Prize, заявил: «Мы благодарны Сержу за атмосферу творчества, энтузиазма и страсти, которую он привнес в наш проект. Самое главное, что его прекрасная композиция посвящена памяти Авроры, в честь которой названа наша премия. Аврора была свидетельницей ужасов Геноцида и бесстрашно поведала свою историю спасения всему миру, желая предать огласке трагические события 1915 года. С помощью премии Aurora Prize мы хотим привлечь внимание мирового сообщества к многочисленным мужчинам и женщинам, отважно спасающим жизни других в наши дни».