Միջազգային խորհրդատվական թիմը ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում քննարկել է բանակաշինության հիմնական մոտեցումները
06/05/2016 17:49
Մայիսի 3-ից 6-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևանում էր Հայաստանի Հանրապետությունում բանակաշինությանը և պաշտպանական վերափոխումներին սատարող միջազգային խորհրդատվական թիմը:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամլո ծառայությունից, եռօրյա հանդիպումների ընթացքում խորհրդատվական թիմը ՀՀ պաշտպանության նախարարության աշխատանքային խմբի հետ քննարկել է բանակաշինության հիմնական մոտեցումները, կառավարման, պլանավորման, մարտարվեստի, ինչպես նաև զինուժի արհեստավարժության ոլորտներում իրականացվելիք վերափոխումներին առնչվող հարցեր:
Միջազգային խորհրդատվական խմբի անդամներին մայիսի 6-ին ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարարը: Հանդիպման ընթացքում Սեյրան Օհանյանը կարևորել է ռազմունակության ամրապնդմանն ուղղված վերափոխումներին խորհրդատվական խմբի շարունակական աջակցության անհրաժեշտությունը:
Հայաստանում գտնվելու ընթացքում խորհրդատվական թիմը հանդիպում է ունեցել ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովում: Քննարկվել են պաշտպանության ոլորտի օրենսդրությունը սահմանադրական բարեփումների և զինված ուժերի զարգացման մտահղացման հետ համահունչ դարձնելու խնդիրները:
Խորհրդատվական թիմը ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի հրամանատարաշտաբային ֆակուլտետում հանդես է եկել դասախոսությամբ: «Ռազմական որոշումների կայացման գործընթաց» խորագրով դասախոսության ժամանակ ունկնդիրներին ներկայացվել են մարտական գործողությունների ժամանակ առաջադրանքի պարզաբանման, օպերացիայի տարբերակների ընտրության և մտահղացման մշակման ժամանակակից մեթոդներ:

Международная консультативная группа обсудила в Минобороны Армении подходы к строительству армии
В Ереване 3-6 мая находилась совместная консультативная группа США и Великобритании по содействию второму стратегическому пересмотру обороны Армении.
Как сообщает пресс-служба Минобороны Армении, в ходе трехдневных встреч консультативная группа обсудила с рабочей группой оборонного ведомства основные подходы к строительству армии, вопросы, касающиеся реализуемых реформ в сфере управления, планирования, боевого искусства, а также военного профессионализма.
6 мая членов консультативной группы принял министр обороны Армении Сейран Оганян. В ходе встречи министр отметил важность оказываемого консультативной группой последовательного содействия реформам, направленным на укрепление военно-профессиональных навыков.
В ходе визита консультативная группа встретилась также с председателем постоянной комиссии парламента Армении по обороне, национальной безопасности и внутренним делам Корюном Нагапетяном. В ходе встречи обсуждались вопросы гармонизации законодательства с изменениями Конституции Армении и требованиями, вытекающими из результатов ревизии оборонной стратегии.
Эксперты совместной консультативной группы выступили также с лекцией в военном университете имени Вазгена Саркисяна.