ԼՂՀ ԱԳՆ. Միջազգային հանրության ներկայացուցիչները ներքաշվում են Բաքվի քարոզչական արշավին
Ապրիլի սկզբին ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը ուժային ճանապարհով լուծելու փորձի ձախողումից հետո Ադրբեջանը ձգտում է կեղծիքի եւ մեքենայությունների միջոցով իրեն ներկայացնել որպես զոհ եւ խուսափել պատասխանատվությունից՝ ռազմական ագրեսիայի սանձազերծման ու դրան ուղեկցող բազմաթիվ ռազմական հանցագործությունների համար, News.am-ին ասել է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Սարգսյանը:
«Մասնակցելով ադրբեջանական կողմի վատ բեմադրված ակցիաներին՝ միջազգային հանրության ներկայացուցիչներն ակամայից թույլ են տալիս իրենց ներքաշել պաշտոնական Բաքվի քարոզչական արշավին՝ ուղղված Ադրբեջանի իշխանությունների հանցավոր գործունեության արդարացմանը», - նշել է Ա.Սարգսյանը:
Լեռնային Ղարաբաղի արտգործնախարարությունը համոզված է, որ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ իսկապես օբյեկտիվ պատկերացում կազմելու եւ ադրբեջանական ագրեսիայի պատճառների եւ հետեւանքների մասին բազմակողմանի տեղեկատվություն ստանալու համար դիվանագետները եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները պետք է, առաջին հերթին, այցելեն հենց ԼՂՀ։
«ԼՂՀ իշխանություններն պատրաստ են բազմակողմանի աջակցություն ցուցաբերել նման այցելության կազմակերպման հարցում», - ասել է Ա.Սարգսյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր Ադրբեջանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների համար Ադրբեջանի ԱԳՆ այց էր կազմակերպել ԼՂՀ եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գիծ:

МИД НКР: Представители международного сообщества втягиваются в пропагандистскую кампанию Баку
После провала попытки решить в начале апреля азербайджано-карабахский конфликт силовым путем, Азербайджан стремится посредством подлога и манипуляций представить себя в виде жертвы и избежать ответственности за развязывание военной агрессии и сопровождающие ее многочисленные военные преступления, заявила News.am пресс-секретарь МИД НКР Ани Саргсян.
«Участвуя в плохо режиссированных акциях азербайджанской стороны, представители международного сообщества невольно позволяют втянуть себя в пропагандистскую кампанию официального Баку, направленную на оправдание преступной деятельности властей Азербайджана», - отметила А.Саргсян.
МИД НКР убежден, что для составления действительно объективного представления о сложившейся ситуации и получения всесторонней информации о причинах и последствиях азербайджанской агрессии, дипломаты и представители международных организаций должны в первую очередь посетить именно НКР.
«Власти НКР со своей стороны готовы оказывать всестороннюю помощь в организации подобного визита», - заявила А.Саргсян.
Напомним, что сегодня МИД Азербайджана организовал визит аккредитованных в этой стране представителей дипкорпуса на линию соприкосновения вооруженных сил НКР и Азербайджана.