Սոցինտերնը մտահոգված է ԼՂ հակամարտության շփման գծում ստեղծված իրավիճակով
Սոցինտերնը մտահոգություն է հայտնել ապրիլի սկզբին ԼՂ հակամարտության շփման գծում հրադադարի խախտման հետևանքով առաջացած իրավիճակի կապակցությամբ: Համապատասխան հայտարարությամբ է հանդես եկել կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լուիս Այալան այսօր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ:
Ինչպես հայտնում են նախագահի մամլո ծառայությունից, Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Սոցինտերնի գլխավոր քարտուղար Լուիս Այալային: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Սոցինտերնի փոխնախագահ Մարիո Նալբանդյանը և համաշխարհային այդ կառույցի անդամ Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության Բյուրոյի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը:
Հանրապետության նախագահը հանդիպման ժամանակ բարձր է գնահատել Սոցինտերնի գործունեությունը, որն աշխարհով մեկ միավորում է սոցիալիստական և սոցիալ-դեմոկրատական գաղափարներ դավանող քաղաքական ուժերին և որի հռչակած արժեքներն ու քաղաքական նպատակները՝ ազատություն, արդարություն, համերաշխություն, Սերժ Սարգսյանի խոսքով, շատ արդիական են, և ցավոք, դրանց պակասն այսօր աշխարհում զգացվում է:
Իր հերթին՝ Լուիս Այալան իր գլխավորած կազմակերպության կողմից մտահոգություն է հայտնել ս.թ. ապրիլի սկզբին ԼՂ հակամարտության շփման գծում հրադադարի խախտման հետևանքով առաջացած իրավիճակի կապակցությամբ:
Սոցինտերնի գլխավոր քարտուղարը Հայաստանի նախագահից հետաքրքրվել է իրավիճակի լարվածության աճի կապակցությամբ նրա տեսակետներով և Սոցինտերնի կողմից պատրաստակամություն հայտնել կազմակերպության հնարավորությունների շրջանակում նպաստելու երկխոսության, շփումների միջոցով հիմնախնդրի խաղաղ ճանապարհով լուծմանը:
Լուիս Այալան ներկայացրել է այդ նպատակին միտված իրենց առաջիկա ծրագրերը՝ համակարծիք լինելով ՀՀ նախագահի հետ, որ որքան բաց ու անկեղծ լինեն հանդիպումներն ու քննարկումները և հստակ՝ արտահայտվող դիրքորոշումները, այնքան օգտակար կլինեն գործին:
Հանդիպմանը Սերժ Սարգսյանը նաև կարևորել է Հայաստանի համար կարևորագույն հարցերում միջազգային տարբեր հարթակներում և կառույցի անդամ կուսակցությունների երկրներում Սոցինտերնի շարունակական կառուցողական դիրքորոշումը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանի իրավիճակին, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացին:

Социнтерн обеспокоен ситуацией на линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта
Социнтерн обеспокоен создавшейся в результате нарушения режима прекращения огня ситуацией на линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта. Об этом заявил сегодня в Ереване генеральный секретарь Социнтерна Луис Айала на встрече с президентом Армении Сержем Саргсяном.
Как сообщает пресс-служба главы государства, на встрече присутствовали также вице-председатель Социнтерна Марио Налбандян и член этой структуры, представитель Бюро АРФ «Дашнакцутюн» Армен Рустамян.
В ходе встречи глава государства высоко оценил деятельность Социнтерна, объединяющего по всему миру политические силы, придерживающиеся социалистических и социально-демократических идей. По словам главы государства, провозглашенные Социнтерном ценности и политические цели – свобода, справедливость, толерантность – очень актуальны, и в современном мире, к сожалению, ощущается недостаток в них.
Луис Айала от имени возглавляемой им организации выразил обеспокоенность в связи с ситуацией, сложившейся на линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта вследствие нарушения режима прекращения огня в начале апреля.
Генсек Социнтерна поинтересовался мнением президента относительно обострения ситуации и от имени Социнтерна выразил готовность в рамках возможностей организации способствовать мирному решению конфликта путем диалога и контактов между сторонами.
Луис Айала представил программы Социнтерна, направленные на достижение этой цели, согласившись с президентом Армении, что чем более открытыми и искренними будут встречи и обсуждения, тем больше они помогут делу.
Серж Саргсян отметил важность конструктивной позиции Социнтерна по важнейшим для Армении вопросам на различных международных площадках.
Собеседники обратились также к региональной ситуации, отношениям Армении и Турции, процессу международного признания Геноцида армян.