Երևանում կառուցվող ՀԱՊԿ ակադեմիան մոտ ժամանակներս կսկսի գործել
«Հրապարակի» տեղեկություններով՝ տևական ժամանակ ձգված ՀԱՊԿ ակադեմիայի կառուցումը, չնայած նրան, որ ՀՀ կառավարությունը ոչ մի ֆինանսական աջակցություն չի ցուցաբերել, մոտենում է ավարտին և մոտ ժամանակներս կսկսի գործել:
«Ասում են՝ ժամանակին ՀԱՊԿ երկրները (հատկապես Ղազախստանն ու Բելառուսը) պայքարել են այդ ակադեմիան իրենց մայրաքաղաքներում ունենալու համար, և Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանից մեծ ջանք է պահանջվել, որպեսզի այն բերվի Հայաստան։ Հօգուտ Հայաստանի որոշման կայացմանը նպաստել են Բորդյուժա-Պատրուշև-Արթուր Բաղդասարյան հարաբերությունները:
Հիշեցնենք, որ ակադեմիայում պատրաստվելու են ռազմական ոլորտի կադրեր, բայց Հայաստանի համար կարևոր է լինելու «Տիեզերական հետազոտությունների և մոնիթորինգի» կենտրոնը, որի պայմանագիրն արդեն կնքված է, ուսուցման ծրագրերն իրականացվելու են «Ռոսկոսմոսի» հետ համատեղ, և այն լինելու է բացառիկը տարածաշրջանում»,-գրել է թերթը:

«Грапарак»: Академия ОДКБ в Ереване вскоре начнет действовать
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что затянувшееся на длительное время строительство Академии ОДКБ, несмотря на отсутствие какого-либо финансового содействия от правительства Армении, приближается к завершению и вскоре она начнет действовать.
«Говорят, в свое время страны ОДКБ (особенно Киргизия и Беларусь) боролись за то, чтобы эта академия находилась в их столицах и от секретаря Совета национальной безопасности Артура Багдасаряна потребовались большие усилия, чтобы она была построена именно в Армении. Принятию решения в пользу Армении посодействовали отношения Бордюжа – Путин – Багдасарян», - пишет газета.
Издание напоминает о том, что в Академии ОДКБ будут подготавливать кадры военной сферы. Для Армении важным станет также первый в регионе Центр космических исследований и мониторинга, в котором учебные программы реализуются совместно с «Роскосмосом».