Ընդվզող հատվածը նորից ոտքի էր կանգնելու. կուտակային համակարգի հետաձգումը նախընտրական մանևր է
ԱԺ արտահերթ նիստին երեկ քննարկվեց «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը: Նախագծով առաջարկվում է համակարգի լիարժեք կիրառումը հետաձգել մինչև 2018 հուլիսի 1-ը: Համակարգն այս պահին գործում է միայն պետական աշխատողների համար, իսկ մասնավոր սեկտորի համար այն պետք է ուժի մեջ մտներ 2017թ.:
«Դեմ եմ» նախաձեռնության անդամ Մանե Թանդիլյանն, անդրադառնալով սոցիալական վճար կատարելու պարտադիր ժամկետը մեկ տարով հետաձգելուն, «Ժամանակի» հետ զրույցում նշել է, որ իրենք հետևողական են լինելու և փորձելու են հասնել նրան, որ պարտադիր բաղադրիչն ընդհանրապես չեղարկվի:
Նրա խոսքով՝ 2014-ին կայացվել էր որոշում, որն ընդհանրապես չէր բխում քաղաքացիների շահերից. «Այս օրենքը և ռեֆորմը անկատար և թերի են, շատ շուտափույթ ընդունվեց, որովհետև, ըստ երևույթին, մեր պետական այրերը ունեին այլ պայմանավորվածություններ և այլ կանխատեսումներ՝ հաշվի չառնելով ժողովրդի կամքը, այն խնդիրները, որ կարող էին առաջանալ»:
Մանե Թանդիլյանի դիտարկմամբ՝ ընդվզող հատվածը, միևնույն է, նորից ոտքի էր կանգնելու, ուստի նա համոզված է, որ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծի հետաձգումը կապված է նախընտրական գործընթացներով»:

«Жаманак»: Отсрочка действия закона о накопительных пенсиях связана с предвыборными процессами
Газета «Жаманак» пишет, что накануне в парламенте Армении обсуждался законопроект о внесении изменений и дополнений в закон РА «О накопительных пенсиях». В проекте закона предлагается продлить срок полноценного действия накопительной системы до 1 июля 2018 года.
Как отмечает издание, в настоящее время накопительная система действует только для государственных служащих, для частного сектора закон должен вступить в силу с 2017 года.
Член гражданской инициативы «Я против!» Мане Тандилян, касаясь отсрочки действия обязательной накопительной системы, заявила корреспонденту газеты, что они собираются проявить последовательность и достичь того, чтобы обязательный компонент был полностью аннулирован.
По ее словам, в 2014 году было принято решение, которое не вытекает из интересов граждан Армении. «Этот закон и реформа несовершенны и неполноценны, приняты наспех, поскольку, судя по всему, государственные лица достигли согласия и не могли прогнозировать, что возникнут проблемы», - сказала она.
М.Тандилян отметила, что протестная масса не собирается уступать свои позиции, посему она уверенна, что отсрочка вступления в силу закона «О накопительных пенсиях» связана с предвыборными процессами.