ԵԱՀԿ Մինսկի խումբ. Ժամանակն է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները հանդիպեն
Շփման գծի երկանքում եղած վերջին զարգացումնեը հաշվի առնելով՝ ժամանակն է, որ հանդիպում կազմակերպվի Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև, հայտարարել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները:
«Եղած լարվածությունը նվազեցնելու համար, մենք գտնում ենք, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման ժամանակը եկել է», - նշված է համանախագահների հայտարարությունում:
«Մեր արտգործնախարարները աշխատում են, որ հանդիպումը լինի մյուս շաբաթ Վիեննայում: Հանդիպման թեման է լինելու բանակցությունների վերսկսման համար ուղիներ գտնելը», - ասվում է հայտարարության մեջ:
«Բանակցություններում հաջողութուններ չեն գրանցվի, եթե բռնությունները շարունակվեն եւ խաղաղություն չի լինի առանց բանակցային գործընթացի. Մենք կրկնում ենք, որ խնդրին ռազմական լուծում չի կարող լինել», - հայտարարել են Մինսկի խմբի համանախագհները մայիսի 12-ին տարածած հաղորդագրության մեջ:

МГ ОБСЕ: Пришло время, чтобы президенты Армении и Азербайджана встретились
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ  распространили заявление, в котором выражают полную приверженность, как и прежде, посредническим усилиям по урегулированию карабахской проблемы.
В контексте разряжения наблюдающейся в последнее время по всему периметру линии соприкосновения напряженности, по мнению сопредседателей, пришло время, чтобы президенты Армении и Азербайджана встретились.
«Министры иностранных дел наших стран (России, Франции и США) готовы содействовать тому, чтобы данная встреча состоялась на следующей неделе в Вене. Основная задача будет заключаться в укреплении режима перемирия и поиске путей формирования доверия, что позволит возобновить переговорный процесс вокруг основополагающих принципов урегулирования проблемы.
Успех в переговорах невозможен в условиях продолжающегося насилия,  и более того: без переговоров не может установиться мир. Мы настаиваем, что конфликт не может быть решен военным путем», – говорится в заявлении сопредседателей.