Նալբանդյան. Հայաստանը կվերսկսի բանակցությունները ղարաբաղյան խնդրի շուրջ համապատասխան պայմանների դեպքում
13/05/2016 10:47
Հայաստանի և Ֆրանսիայի արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ժան-Մարկ Էյրոն Փարիզում քննարկել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցը:
Ինչպես հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը, Է.Նալբանդյանը գործընկերոջը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը:
Նա կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետ միասին հետևողական ջանքերը՝ ապրիլի սկզբին տեղի ունեցածը բացառելու և հիմնախնդիրը բացառապես խաղաղ ճանապարհով հանգուցալուծելու ուղղությամբ։
«Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ ուժի կիրառումն անընդունելի է, և բանակցային ճանապարհով կարգավորումն այլընտրանք չունի: Նրանք ընդգծեցին ղարաբաղյան հակամարտության գոտում 1994-1995թթ. զինադադարի հաստատման և դրա ամրապնդման մասին եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի կարևորությունը և դրանց լիակատար իրականացման անհրաժեշտությունը: Այս համատեքստում երկուստեք ընդգծվեց հրադադարի խախտումների և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման և հակամարտության գոտում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնման հրատապությունը», - նշել են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունում:
Նախարար Նալբանդյանը վերահաստատել է, որ երբ համապատասխան պայմաններ ստեղծվեն, Հայաստանը շարունակելու է Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետ համատեղ աշխատանքն՝ ուղղված հիմնախնդրի՝ բանակցությունների միջոցով հանգուցալուծմանը:

Главы МИД Армении и Франции заявили о неприемлемости применения силы в зоне карабахского конфликта
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в Париже встретился с главой МИД Франции Жан-Марком Эро.
Как сообщает пресс-служба МИД, Э.Налбандян представил сложившуюся вследствие агрессивных действий Азербайджана против Нагорного Карабаха ситуацию, отметив важность совместных со странами-сопредседателями МГ ОБСЕ последовательных усилий в направлении исключения повторения произошедшего в начале апреля и урегулирования проблемы исключительно мирным путем.
Собеседники отметили неприемлемость применения силы, подчеркнув, что урегулирование посредством переговоров не имеет альтернативы. Главы МИД Армении и Франции отметили важность бессрочных трехсторонних соглашений о прекращении огня в зоне карабахского конфликта и его укреплении 1994-1995 годов и необходимость их полноценного соблюдения.
В данном контексте Эдвард Налбандян и Жан-Марк Эро отметили актуальность создания механизмов расследования нарушений режима перемирия и инцидентов в зоне конфликта, а также расширения потенциала команды Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ.
Эдвард Налбандян подтвердил, что при создании соответствующих условий Армения продолжит совместно со странами-сопредседателями МГ ОБСЕ работу, нацеленную на урегулирование проблемы путем переговоров.