Բաքուն բողոքում է ՄԱԿ ԱԽ հռչակագրերից, որոնց վրա հենց ինքն է ամենաշատը հղում անում
Բաքուն մեղադրում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին 90-ականներին ընդունված հռչակագրերում Ադրբեջանի իրավունքները ոտնահարելու մեջ:
«Դրանցում նշվում է, որ հայկական զինված ուժերը պետք է դուրս բերվեն Ադրբեջանի օկուպացված շրջաններից՝ խնդրի խաղաղ կարգավորման նպատակով: Ամբողջ խնդիրն այն է, որ դրանք մինչ այսօր էլ չեն իրագործվում», - հայտարարել է Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Խալաֆ Խալաֆովը:
Նրա խոսքով, այդպիսով՝ ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը «փորձել է զրկել Ադրբեջանին սեփական տարածքները ռազմական ճանապարհով ազատագրելուց»:
«Սակայն միջազգային իրավունքը թույլ է տալիս ցանկացած երկրին սեփական տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու համար օգտագործել բոլոր տարբերակները», - ասել է Խալաֆ Խալաֆովը:
Նշենք, որ բանակցային գործընթացի ողջ ընթացքում հենց Ադրբեջանն էր անդադար պահանջում ՄԱԿ ԱԽ ընդունած հռչակագրերի ամբողջական իրագործումը:

В Баку обвиняют Совбез ООН в принятии ущемляющих интересы Азербайджана резолюций по Карабаху
Резолюции Совбеза ООН 90-х гг. по Карабаху были приняты с ущемлением интересов Баку, заявил заместитель министра иностранных дел Азербайджана Халаф Халафов.
"Ради объективности необходимо отметить, что резолюции Совбеза ООН по оккупированным территориям Азербайджана не направлены против агрессии. Они были приняты с целью достижения мирного урегулирования конфликта с выводом оккупационных войск. Но самая большая проблема, что они до сих пор не реализованы", - сказал Х.Халафов.
Как сообщает "Интерфакс", он отметил, что таким образом Совбез ООН пытался лишить Азербайджан "права освободить свои территории от военным путем".
"В международном праве говорится, что каждая страна имеет право применить любые методы для восстановления своей территориальной целостности", - сказал Х.Халафов.