Պետք է մոլախոտերից ազատել ոչ միայն ռազմական, այլևս պետական ամբողջ ապարատը. Շիրինյան
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հայտարարությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարի և պետական ծախսերը կրճատման մասին սթափության կոչ էր և պետք է քաղաքական դիրքորոշում ունենա, Aysor.am-ի թղթակցին ասաց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը:
«Պատերազմը մերկացնող երևույթ է: Վերջին քառօրյա գործողությունները մերկացրեցին բոլորին, և ջրի երես շատ բան դուրս եկավ: Այդ օրերին բոլորի համար պարզ դարձավ, որ հայրենիքի կորուստը նաև իրենց էթնիկական ոչնչացումն է», - ասաց նա:
Քաղաքագետի կարծիքով, Հայաստանի պետական ապարատն ամբողջությամբ արդիականացման կարիք ունի:
«Կոռուպցիայի դեմ պայքարն ու համանման փոփոխությունները ոչ միայն անվտանգության խնդիր են լուծելու, այլև հետամնացության: Պարզ է, որ պետական այս կառույցով, մեր ունեցած ռեսուրսներով, առանց արդիականության, մի պետության ներսում, որտեղ հասարակության հետ արյունակցական կապով իշխանություն է հիմնվել, ոչ մի լավ բան չի սպասվում: Մեզ մոտ ընդունված է՝ մեկի հարսը մյուսի մոտ է աշխատում, մեկի խնամին մյուսին է հովանավոորում: Սա չի կարող մեզ համար ճանապարհ հարթել», - ասաց Շիրինյանը:
Նա նշեց նաև, որ իշխանությունը վերջապես հասկացավ, որ այս ամենից լավ հոտ չի գալիս:
«Հայ-թուրքական հակամարտությունը դարերի խորքից եկող էթնիկական հակամարտություն է, որը հարուստ կամ աղքատ չի ճանաչում: Նրանք հասկացան, որ եթե Ստեփանակերտը վերցնեն, շարժվելու են Գորիս, իսկ մեզ ոչ ոք չէր փրկի, անգամ՝ ռուսը: Նրանք վերջապես հասկացան, որ պետք է ժողովրդի ու զինվորի կողքին լինեն», - ավելացրեց քաղաքագետը:
Ըստ Շիրինյանի, սակայն, կոռուպցիայի դեմ պետք է պայքարել համակարգային ձևով:
«Պետք է մոլախոտերից ազատել ոչ միայն ռազմական, այլևս պետական ամբողջ ապարատը, որպեսզի բացթողումներ այլևս չլինեն: Հետո ինչ, որ փայլուն հաղթանակ տարանք, բայց պետք է այսօր ժողովուրդն ու զինվորը զգա, որ պետությունն իր կողքին կանգնած է: Այսօր էլ պատերազմի վտանգը կա ու դեռ չի անցել», - ընդգծեց նա:
Հարցին, հավատո՞ւմ է արդյոք, որ այդպիսի փոփոխություններ կլինեն, քաղաքագետը նշեց, որ ժամանակը ցույց կտա:
«Այստեղ գրեթե բոլորը ճանաչում են իրար, կապրենք ու կտեսնենք: Հավատի վրա ոչինչ հիմնված չկա: Կանեն, կտենսենք ու կհավատանք», - ընդգծեց Շիրինյանը:

Политолог: Нужно очистить от сорняков не только военный, но и весь государственный аппарат
Заявление премьер-министра Армении Овика Абрамяна о борьбе с коррупцией и сокращении государственных расходов – призыв к трезвости, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Левон Ширинян.
«Война показывает, кто есть кто. Четырехдневные военные действия высветили все недостатки. В эти дни всем стало ясно, что потеря родины – это также их этническое уничтожение», - сказал он.
По мнению политолога, государственный аппарат Армении нуждается в полном обновлении.
«Борьба с коррупцией и аналогичные изменения решают не только вопрос безопасности, но и отсталости. Ясно, что при такой государственной структуре и ресурсах, без модернизации, в государстве, где власть основана на кровных связях, ничего хорошего не ожидается. У нас принято, чтобы невестка одного работала у другого, кум одного покровительствовал другому. Это не может проложить нам путь», - сказал Ширинян.
Политолог отметил, что власти, наконец, поняли, что все это может плохо закончиться.
«Армяно-турецкое противостояние – это идущий из глубины веков этнический конфликт, не признающий богатых и бедных. Они поняли, что если возьмут Степанакерт, то двинуться дальше на Горис, и нас никто не спасет, даже русские. Они, наконец поняли, что нужно стоять рядом с солдатом и народом», - отметил политолог.
По мнению Шириняна, борьба с коррупцией должна иметь системный характер.
«Нужно освободить от сорняка не только военный, но и весь государственный аппарат, чтобы не было больше упущений. Да, мы одержали блестящую победу, но народ должен сегодня почувствовать, что государство рядом с ним. Опасность войны еще не миновала», - заявил Ширинян.
На вопрос о том, верит ли он в реальность подобных изменений, политолог заявил, что время покажет: «Здесь практически все знают друг друга, поживем - увидим».