Դավիթ Բաբայան. Շփման գծում մոնիտորինգի համար պետք է գործադրվեն արբանյակներ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախաձեռնությամբ Վիեննայում սպասվող հանդիպումներով կմեկնարկի ԼՂՀ հարցում վստահության մեխանիզմերի ձևավորումը, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
«Ապրիլյան չորսօրյա պատերազմից հետո վստահության մեխանիզմերի ձևավորման հարցից բացի, ուրիշ այլ հարց դժվար է պատկերացնել, որ այդ օրը կքննարկվի: Միայն խաղաղության և կայունության հարցը լուծելուց հետո, հնարավոր կլինի հետագա քայլերի մասին մտածել», - ասաց Դ.Բաբայանը:
Նրա խոսքով, այս համատեքստում անհրաժեշտ է, որ քննարկվեն կոնկրետ մեխանիզմերի ստեղծում, որոնք պետք է ճշգրտորեն ֆիքսեն զինադադարի ռեժիմի խախտումների վայրը, ժամանակը և թե ում կողմից է հրադադարը խախտվել:
«Դա կարելի է իրականացնել համապատասխան սարքավորումների միջոցով, օրինակ օգտագործել արբանյակներ շփման գծում մոնիտորինգ իրականացնելու համար», - ասաց Դ.Բաբայանը:
Հարցին, թե հնարավոր է մայիսի 16-ին շփման գծում վստահության մեխանիզմների ներդրման ճանապարհային քարտեզ ներկայացվի, Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակը պատասխանեց. «Չեմ կարծում որ այդ օրը դա լինի, բայց միգուցե մեկնարկ լինի այդ քննարկումներին: Այդուհանդերձ դա պետք է անեն ոչ միայն նախագահների մակարդակով, այլ նաև փորձագետների, բանակի, այսինքն՝ ավելի լայն շրջանակ պետք է ներգրավվի»:
Մոսկվան եւ Վաշինգտոնը հայտարարել են, որ մայիսի 16-ին ԼՂՀ-ի հակամարտությանը նվիրված հանդիպմանը ներկա են լինելու ԵԱՀԿ համանախագահող երկրների արտգործնախարարները:
Այս պաշտոնյաների ներկայությունը, Դ.Բաբայանի խոսքով, լուրջ ազդեցություն կունենա բանակցային գործընթացի վրա:
«Ակնհայտ է, որ եթե լայնածավալ և երկարատև պատերազմ լինի, դա չի լինի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Ոչ ոք չի ուզում Ալիևի և նրա նեղ անձնական շահերի համար հայտնվել նման ծայրագույն իրավիճակում: Ուստի մեծ է հավանականությունը, որ այդ պաշտոնյաները կկարողանան ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա», - ասաց նա:
Վերջինս դժվարացավ պատասխանել հարցին, թե մայիսի 16-ին անուամենայնիվ Սարգսյան-Ալիև հանդիպում կլինի թե ոչ: «Եկեք սպասենք և կտեսնենք, վաղ թե ուշ, միևնույնն է, այդ հանդիպումը լինելու է», - ասաց Դ.Բաբայանը:

Для мониторинга на линии соприкосновения должны использоваться спутники – Давид Бабаян
Запланированные в Вене по инициативе Минской группы ОБСЕ встречи дадут старт формированию механизмов доверия в вопросе Нагорного Карабаха, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян.
«После четырехдневной апрельской войны сложно представить, что в этот день кроме вопроса формирования механизмов доверия может обсуждаться какой-либо другой вопрос. Только после установления мира и стабильности, представиться возможность подумать о дальнейших шагах», - сказал Давид Бабаян.
По его словам, в данном контексте необходимо обсудить создание конкретных механизмов, которые должны точно устанавливать место и время нарушений, а также кем нарушен режим прекращения огня.
«Это можно сделать с помощью соответствующих устройств, к примеру, использовать спутники для мониторинга на линии соприкосновения», - заявил Д.Бабаян.
На вопрос, может ли быть 16 мая представлена дорожная карта по внедрению механизмов доверия на линии соприкосновения, пресс-секретарь ответил: «Не думаю, что это произойдет 16 мая, но возможно будет дан старт этим обсуждениям. Вместе с тем это должно происходить не только на уровне президентов, но и экспертов, армии, то есть – должен быть вовлечен более широкий круг».
Москва и Вашингтон заявили о том, что 16 мая на встрече по урегулированию карабахского конфликта будут присутствовать министры иностранных дел стран –сопредседателей  Минской группы ОБСЕ.
Присутствие глав МИД на этой встрече, по словам Давида Бабаяна, окажет серьезное влияние на переговорный процесс.
«Очевидно, что если начнется широкомасштабная и длительная война, то она затронет не только Армению и Азербайджан. Никто не хочет из-за Алиева и его узколичных интересов оказаться в столь крайней ситуации. Посему велика вероятность, что эти должностные лица смогут оказать давление на Азербайджан», - сказал он.
Д.Бабаян затруднился ответить на вопрос, состоится ли 16 марта, тем не менее, встреча Саргсян – Алиев. «Давайте подождем, рано или поздно, эта встреча все равно состоится», - сказал Д.Бабаян.