Ադրբեջանցիները Ուկրաինայում ներխուժել են ռինգ և փորձել հաշվեհարդար տեսնել մենամարտը հաղթող արցախցի մարզիկի հետ (Տեսանյութեր)
14/05/2016 10:11
Ուկրաինայի Լվով քաղաքում մայիսի 12-15-ն ընթացող Եվրոպայի Քունկ ֆուի առաջնության ժամանակ աղմկահարույց միջադեպ է տեղի ունեցել:
Առաջնությանը մասնակցում են նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի Քունկ Ֆուի ֆեդերացիաների հավաքականները:
Միջադեպի մասին Aysor.am-ի թղթակցին մանրամասներ է պատմել Քունկ ֆուի Հայաստանի ֆեդերացիայի նախագահ Սարգիս Հարությունյանը:
Նրա խոսքով, հայ մարզիկներից Աշոտ Հարությունյանը մենամարտել է ադրբեջանցի մարզիկի հետ ու պարտության մատնել նրան:
Մեկ այլ մենամարտում ևս մրցակիցները եղել են հայ և ադրբեջանցի մարզիկները:
Այս մրցապայքարի վերջում ևս երբ ակնհայտ էր արցախցի մարզիկ Դավիթ Պետրոսյանի հաղթանակը, Ադրբեջանի թիմի մարտավկան փորձում է հարվածել հայ մարզիկին:
Սադրանքին միանում է նաև ադրբեջանցի մարզիկը, որը ռինգի մեջ թիկունքից հարվածում է Դավիթ Պետրոսյանին:
«Այնուհետև ադրբեջանական թիմի մարզիչներն ու մարզիկները` մոտ 30-ից ավելին մեծահասակ, մահակներով հարձակվում են մեր հավաքականի 11` որից 7 անչափահաս,  անդամաների վրա: Եվ այստեղ ել նույնիսկ 12-ամյա հայ մարզիկը այնպես էր կռիվ տալիս իրենից 3-4 անգամ մեց ազերիների հետ, կարցես իրենց հասակակիցը լիներ և մի բան ել ավելին», - ասաց Քունկ ֆուի Հայաստանի ֆեդերացիայի նախագահ Սարգիս Հարությունյանը:
Նրա խոսքով, տպավորություն էր, թե նախապես ծրագրված է եղել այդ սադրանքը ու դրա համար են ազերիներն իրենց հետ դահլիճ բերել մահակներ:
«Հիստերիայի մատնված ադրբեջանցիները նույնիսկ հարվածել են Եվրոպայի Քունկ Ֆուի ֆեդերացիայի նախագահ Նիկոլայ Մատուլյովսկուն, ով փորձել է մարմնով փակել արցախցի 12-ամյա մարզիկին», - նշեց Ս.Հարությունյանը:
Ստեղծված իրարանցմանն ու ծեծկռտուքին միջամտել են անվտանգության աշխատակիցները: Նման անվայել պահվածքի համար ադրբեջանական թիմը նկատողություն է ստացել ու որակազրկվել:
Արցախցի մարզիկը ապրիլյան պատերազմի ժամանակ ադրբեջանական 5 տանկ և 1 ՀՄՄ խոցած ժամկետային զինծառայող Մարատ Պետրոսյանի ավագ եղբայրն է:

Скандал на ЧЕ по кунг-фу во Львове: азербайджанцы устроили драку из-за победы армянских бойцов (Видео)
14/05/2016 12:32
Сенсационный инцидент произошел во время Чемпионата Европы по кунг-фу в украинском Львове 13 мая, в котором участвуют также сборные Армении и Азербайджана.
Как сообщил Aysor.am председатель Федерации Армении по кунг-фу Саргис Арутюнян, первая схватка в полуфинале между представителем Армении Ашотом Арутюняном и азербайджанским спортсменом завершилась победой армянского бойца.
Вторая схватка между представителями Армении и Азербайджана была прервана из-за неспортивного поведения азербайджанской сборной.
По словам С.Арутюняна, когда победа армянского спортсмена Давида Петросяна – уроженца Нагорного Карабаха, стала уже очевидной, один из секундантов азербайджанской сборной попытался ударить его.
К провокации присоединился азербайджанский боец, который сзади ударил Давида Петросяна.
«После этого тренеры и спортсмены азербайджанской сборной – более 30 человек, с дубинками набросились на членов нашей сборной – 11 человек, семеро из которых несовершеннолетние. В этой ситуации наш 12-летний спортсмен так отчаянно боролся с превосходящими его по возрасту в 3-4 раза азербайджанцами, будто они были ему ровесниками», - сказал С.Арутюнян.
По его словам, сложилось впечатление, что провокация была заранее спланирована азербайджанцами, поскольку у всех в руках в зале соревнований оказались дубинки.
«Впавшие в истерику азербайджанцы ударили даже председателя Федерации Европы по кунг-фу Николая Матулевского, который своим телом пытался отгородить от азербайджанцев 12-летнего спортсмена из Карабаха», - отметил С.Арутюнян.
В ситуацию вмешались сотрудники службы безопасности.
За неспортивное поведение сборная Азербайджана, решением судейского комитета, была дисквалифицирована.
Кстати, карабахский спортсмен Давид Петросян является родным братом военнослужащего срочной службы Армии обороны Нагорного Карабаха Марата Петросяна, который во время апрельских боестолкновений в зоне карабахского конфликта уничтожил 5 танков и 1 БМП ВС Азербайджана.
Отметим также, что все 9 армянских спортсменов завоевали путевки в финал Чемпионата Европы по кунг-фу.