Սարգսյան-Ալիև հանդիպումները ոչ մի հարցի լուծում չեն տվել. Հարցազրույց Հայկ Խանումյանի հետ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մայիսի 16-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Ավստրիայի Հանրապետություն, որտեղ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների նախաձեռնությամբ նախատեսված են մի շարք աշխատանքային հանդիպումներ: Ավելի վաղ համանախագահ երկրների ներկայացուցիչները չեն բացառել, որ Վիենայում կարող են հանդիպել Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները:
Aysor.am-ի զրուցակիցն է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային Ժողովի պատգամավոր, «Վերածնունդ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Խանումյանը: Պատգամավորի հետ խոսել ենք նախագահ Սարգսյանի Վիեննա կատարելիք այցից, դրան հաջորդող հնարավոր զարգացումներից:
- Պարոն Խանումյան, արդեն պաշտոնապես հաստատվել է, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը կմեկնի Վիեննա և աշխատանքային հանդիպումներ կունենա: Ի՞նչ եք կարծում, այդ շարքի մեջ կմտնի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումը:
- Չեմ փորձի գուշակություններ անել։
- Այնուամենայնիվ, եթե այդ հանդիպումը կայանա, ի՞նչ կարելի է ակնկալել դրանից: Արդյո՞ք կբավարարվեն Հայաստանի կողմից առաջ քաշված պահանջները:
- Սարգսյան-Ալիև հանդիպումից ինչ-որ բան ակնկալելը չափազանցված լավատեսության ոլորտից է։ Ավելին, նման հանդիպումն ավելի կնվազեցնի Սարգսյանի հեղինակությունը թե՛ երկրի ներսում, թե՛ արտաքին աշխարհում, քանզի ակնհայտ է, որ բանակցությունների վերսկսման համար Սարգսյանի դրած նախապայմանները չեն կատարվել։
- Արդեն մեկ անգամ չէ, որ Հայաստանը պնդում է բանակցային սեղանի շուրջ Արցախին վերադարձնելու մասին: Ձեր կարծիքով՝ ԵԱՀԿ ՄԽ եռանախագահությունը կբավարարի՞ այդ պահանաջը:
- Արցախի մասնակցությամբ բանակցությունների համար ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների դիրքորոշումը քիչ է։ Այդուամենայնիվ, պետք է զգալի աշխատանք կատարել միջազգային ասպարեզում, այդ թվում նաև համանախագահների հետ՝ կարգավորման շուրջ մեզ ձեռնտու նոր առաջարկներ ստանալու համար։
- Իսկ եթե հանդիպումը չկանայանա, ի՞նչ հնարավոր զարգացումներ եք կանխատեսում:
- Ճիշտն ասած, ես այդ հանդիպումով չեմ ապրում ու ինձ քիչ հետաքրքիր է՝ Սարգսյան-Ալիև հանդիպումներն ամբողջությամբ վերցրած։ Այդ հանդիպումները ոչ մի հարցի լուծում չեն տվել, ավելին, այդ հանդիպումներին հաջորդել են իրավիճակի նոր սրացումներ։
- Հայաստանը ներկայացրել է նաև մի քանի այլ պահանջներ, այդ թվում՝ 1994 թվականի զինադադարի պայմանագրին վերադառնալու և միջադեպերի հետաքննություն մեխանիզմների կիրառման վերաբերյալ, որոնք, սակայն, Ադրբեջանը միշտ մերժել է: Ձեր կարծիքով՝ Ադրբեջանն այս անգամ այդ պահանջները կընդունի՞, թե՞ կշարունակի իր նախահարձակ գործողություններն ու բանակցային գործընթացի տապալման շուրջ վարվող քաղաքականությունը:
- Ինչու՞ պետք է Ադրբեջանն այդ առաջարկներն ընդունի։ Ադրբեջանը հստակ քաղաքականություն է վարում հայկական պետությունները հյուծելու, արյունաքամ անելու, հայությանը խոցելու տեսանկյունից։ Հայաստանի ներսում թշնամին իր գործընկերներն ունի, ովքեր մենաշնորհների, անարդյունավետ կառավարման, կոռուպցիայի միջոցով օժանդակում են Ադրբեջանի այս քաղաքականությանը։
- Պարոն Խանումյան, ԼՂՀ Սահմանադրության 142 հոդվածն ասում է, որ մինչև Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պետական տարածքի ամբողջականության վերականգնումը և սահմանների ճշգրտումը հանրային իշխանությունն իրականացվում է այն տարածքում, որը փաստացի գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իրավազորության ներքո: Ի՞նչ է սա նշանակում: Ի՞նչ պայմաններում է հնարավոր ԼՂՀ ԶՈՒ դուրսբերումը այս շրջաններից, եթե ընդհանրապես հնարավոր է: Եվ վերջապես՝ եթե հնարավոր է, ապա դուրսբերումից հետո ո՞ւմ է անցնելու այս շրջանները՝ Ադրբեջանի՞ն, թե՞ խաղաղապահներին:
- Այդ մասին մենք բազմիցս և միանշանակ արտահայտվել ենք։ Մենք բացառում ենք Արցախի որևէ տարածքի հանձնումը թշնամուն կամ որևէ խաղաղապահի տեղակայումն Արցախի տարածքում։

Встречи Саргсян – Алиев не решали ни одного вопроса. Интервью с Айком Ханумяном
Президент Армении Серж Саргсян 16 мая посетит с рабочим визитом Австрию, где по инициативе сопредседателей Минской группы запланирован ряд встреч. Ранее сопредседатели МГ ОБСЕ выступили с заявлением, отметив необходимость встречи президентов Армении и Азербайджана в Вене.
Собеседник Aysor.am депутат Национального Собрания Нагорно-Карабахской Республики, глава фракции «Возрождение» Айк Ханумян обратился к запланированной в Вене встрече Саргсян – Алиев и возможным развитиям.
- Господин Ханумян, уже есть официальное заявление о том, что президент Армении Серж Саргсян отбудет в Вену и проведет ряд рабочих встреч. На ваш взгляд, ожидается ли в их числе встреча с Ильхамом Алиевым?
- Не хочу заниматься предсказаниями?
- Тем не менее, если эта встреча состоится, что можно ожидать от нее? Будут ли удовлетворены выдвинутые Арменией требования?
- Ожидать чего-либо от встречи Саргсян – Алиев из сферы преувеличенного оптимизма. Более того, подобная встреча еще более снизит авторитет Саргсяна как внутри страны, так и во внешнем мире, поскольку очевидно, что представленные С.Саргсяном предусловия для возобновления переговоров не будут выполнены.
- Армения неоднократно заявляла о необходимости возвращения Нагорного Карабаха за стол переговоров. На ваш взгляд, сопредседательство МГ ОБСЕ удовлетворит это требование?
- Для участия Арцаха в переговорах позиции Минской группы ОБСЕ недостаточно. Тем не менее, необходимо провести значительную работу на международной арене, в том числе и с сопредседателями, для получения выгодных для Армении новых предложений вокруг урегулирования конфликта.
- А какие возможные развития Вы прогнозируете в случае, если эта встреча не состоится?
- Честно говоря, я не живу в ожидании этой встречи и в целом встречи Саргсян – Алиев мне не очень интересуют. Эти встречи не решали ни одного вопроса, более того, за ними, как правило, следует новое обострение ситуации.
- Армения также представила несколько требований, в том числе, относительно возврата к соглашению о прекращении огня 1994 года и внедрения механизмов расследования инцидентов, от которых, однако, Азербайджан отказался. Как вы считаете, примет ли требования в этот раз Азербайджан или продолжит агрессивные действия и политику, направленные на провал переговорного процесса?
- Почему Азербайджан должен принять эти предложения? Азербайджан ведет четкую политику, нацеленную на ослабление армянского государства, его истощение. Внутри Армении у врага есть партнеры, которые содействуют политике Азербайджана неэффективным управлением, монополиями, коррупцией.
- Господин Ханумян, статья 142 Конституции НКР гласит: «До восстановления целостности государственной территории Нагорно-Карабахской Республики и уточнения границ публичная власть осуществляется на территории, фактически находящейся под юрисдикцией Нагорно-Карабахской Республики». Что это значит? В каких условиях возможен вывод ВС Нагорного Карабаха из этих районов, если это вообще возможно? И наконец, если возможно, то после вывода войск, кому перейдут эти районы – Азербайджану или миротворцам?
- Об этом мы заявляли неоднократно и однозначно. Мы исключаем сдачу какой-либо территории врагу или размещение на территории Арцаха каких-либо миротворцев.