Սարգսյան-Ալիև հանդիպում կլինի, եթե Ադրբեջանն ընդունի Երևանի առաջ քաշած նախապայմանները
Մայիսի 16-ին Վիեննայում Սերժ Սարգսյանը եւ Իլհամ Ալիևը կհանդիպեն, եթե Ադրբեջանը ընդունի բանակցությունները վերսկսելու վերաբերյալ պաշտոնական Երևանի առաջ քաշած նախապայմնները, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղքագետ Մանվել Սարգսյանը:
«Քանի դեռ պարզ չի բանակցությունները վերսկսելու համար Հայաստանի առաջ քաշած նախապայմնները որևէ մեկը ընդունել է, թե ոչ, դժվար է ասել, թե այդ օրը ինչ կլինի: Այսօրվա անորոշությունը թույլ է տալիս գուշակություններ անել, ինչը այս պարագայում ընդունելի չէ: Ամեն ինչ քիչ թե շատ պարզ կդառնա երկուշաբթի օրը՝ մայիսի 16-ին», - ասաց քաղաքագետը:
Սերժ Սարգսյանը ապրիլյան պատերազմից հետո խաղաղ բանակցային գործընթացին վերադառնալու համար նախապայմաններ էր առաջ քաշել: Դրանցից մեկը Մինսկի խմբի կողմից Ադրբեջանի գործողությունները դատապարտող հասցեական հայտարարությունն էր: Մյուսը` շփման գծում վստահության ամրապնդման մեխանիզմների ներդրումն էր, որպես երաշխիք, որ Ադրբեջանը չի խախտի հրադադարի ռեժիմը:
Վիեննայում ծրագրվող հանդիպումը, ըստ որոշ մեկնաբանությունների, հենց սրան պետք է նվիրված լինի:
Խոսվում է նաև վստահության մեխանիզմներ նախանշող փաստաթղթի ստորագրման մասին:
Անդրադառնալով սրան՝ քաղաքագետը նշեց, որ Ադրբեջանը առհասարակ ցանկություն չի ցուցաբերել վստահության մթնոլորտ ձևավորելու համար, ուստի դա այդքան էլ իրատեսական չի թվում:
«Այդուհանդերձ Հայաստանին պետք է միայն հետաքրքրի իր կողմից առաջ քաշած նախապայմանների ընդունումը, հակառակ պարագայում կստացվի, որ հետ է կանգնում իր հայտարարություններից», - ասաց քաղաքագետ Մանվել Սարգսյանը:
Պաշտոնական Երևանը հայտնել է, որ Սերժ Սարգսյանը մայիսի 16-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Վիեննա, որտեղ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների նախաձեռնությամբ նախատեսված են մի շարք աշխատանքային հանդիպումներ: Հայտարարության մեջ նշված չի օրակարգային թեմաների եւ հանդիպումների մասին:

Встреча Саргсяна и Алиева возможна, если Баку примет выдвинутые Ереваном условия – политолог
Президенты Армении и Азербайджана встретятся 16 мая в Вене, если Баку примет выдвинутые Ереваном условия для возобновления переговоров, заявил Aysor.am политолог Манвел Саргсян.
«Поскольку, пока неизвестно, принял ли кто-то условия Армении, то очень сложно говорить о предстоящих событиях. Сегодняшняя неопределенность позволяет лишь заниматься гаданием, что непозволительно в данной ситуации. Все в той или иной мере прояснится 16 мая», - сказал политолог.
После апрельской войны президент Армении Серж Саргсян выдвинул ряд условий, выполнение которых могло бы помочь в возобновлении переговорного процесса. В частности, речь идет об адресных заявлениях международного сообщества, осуждающих действия Азербайджана, внедрении международных механизмов по расследованию приграничных инцидентов, гарантиях соблюдения режима перемирия.
По мнению ряда аналитиков, в Вене может быть подписан документ о внедрении международных механизмов о расследовании приграничных инцидентов.
Манвел Саркисян также отметил, что подписание подобного документа не представляется реальным на данном этапе, поскольку Азербайджан не проявляет желания по формированию атмосферы доверия между сторонами.
Пресс-служба президента Армении сообщила, что Серж Саргсян 16 мая посетит с рабочим визитом Австрию.
В Вене запланирован ряд рабочих встреч С.Саргсяна, которые пройдут по инициативе сопредседателей Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию.
Ранее МГ ОБСЕ выступило с заявлением, отметив о необходимости встречи президентов Армении и Азербайджана.