Առաջարկ ՀՀ կառավարությանը. Արցախում զոհված զինծառայողների ընտանիքներին աջակցել կոմունալ վճարումների հարցում
16/05/2016 10:12
"Հանուն օրենքի" հասարակական շարժումը հանդես է եկել առաջարկությամբ: Շարժման ակտիվիստները առաջարկում են ՀՀ կառավարությանը Արցախում զոհված զինծառայողների ընտանիքներին աջակցել կոմունալ վճարումների հարցում:
«4-օրյա ղարաբաղյան պատերազմը ցույց տվեց, որ հայ ազգը պատրաստ է միասնական լինել հայրենի սահմանների պաշտպանության հարցում: Այդ պատերազմի արդյունքում 18-20 տարեկան հայ երիտասարդները, որոնք իրենց` հերոսի անունը մեր բոլորի հիշողություններում և սրտերում ամրագրեցին, մեկ րոպե անգամ չմտածեցին` անմնացորդ պաշտպնելով հայրենի հողը: Գրեթե ամեն օր ԶԼՄ-ների միջոցով մենք ականատես ենք դառնում, թե ինչպիսի ծանր սոցիալական պայմաններում են ապրում որոշ երիտասարդ հերոսների ընտանիքներ, և քիչ չեն նրանք, որոնք միակողմանի ծնողազուրկ են: Այդ ընտանիքները չեն կարողանում հասցնել մարել կոմունալ ծախսերը, ինչի արդյունքում կանգնած են էլեկտրոէներգիայից, գազից և ջրից զրկվելու շեմին:
Հանուն օրենքի հասարակական շարժումը հանդես է գալիս առաջարկությամբ ՀՀ Կառավարությանը, որպեսզի վերջինս ուսումնասիրի այս խնդիրը և ծանր սոցիալական վիճակում գտնվող ընտանիքների, որոնց զավակները հերոսաբար իրենց կյանքը զոհաբերել են հանուն հայրենիքի, կոմունալ ծախսերի բեռը ժամանակավորապես վերցնի իր վրա, մինչև այդ ընտանիքները հնար կգտնեն այդ իրավիճակից դուրս գալու համար:
Հուսով ենք, որ Կառավարությունը ուղիներ կգտնի խնդրին դրական լուծում տալու համար», - ասվում է շարժման համակարգող խորհրդի հաղորդագրության մեջ:

Правительству Армении предлагают покрыть коммунальные расходы семей погибших в Карабахе военнослужащих
16/05/2016 15:07
Общественное движение «Во имя закона» выступило с предложением. Активисты движения предлагают правительству Армении содействовать семьям погибших в Карабахе военнослужащих в вопросе покрытия их коммунальных расходов.
«4-дневная карабахская война показала, что армянский народ готов проявить единство в вопросе защиты границ Родины. В результате этой войны 18-20-летние молодые солдаты, которые закрепили свои героические имена в наших сердцах, даже на минуту не поколебались и самоотверженно защитили нашу родную землю. Почти каждый день через СМИ мы становимся свидетелями того, в каких тяжелых социальных условиях живут семьи некоторых молодых героев. Среди них также не мало тех, кто не имеет одного из родителей. Эти семьи не в состоянии оплатить свои коммунальные счета, вследствие чего оказываются перед фактом, когда им выключают свет, газ, воду.
Общественное движение “Во имя закона” обращается к правительству РА с предложением о том, чтобы оно исследовало эту проблему и временно взяло на себя бремя погашения расходов за коммунальные услуги семей тех погибших героев, которые находятся в тяжелых социальных условиях, пока ситуация в этих семьях стабилизируется. Надеемся, что правительство найдет пути для того, чтобы дать положительное решение данной проблеме», - говорится в сообщении движения.