Նախագահ. Անհրաժեշտ է զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի շուտափույթ ներդրում
Աշխատանքային այցով Ավստրիայի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Վիեննայում հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ, հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Կողմերը քննարկել են ապրիլի սկզբին ԼՂ հակամարտության գոտում հրադադարի կոպիտ խախտման հետևանքով ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու հնարավորությունները:
Կարևորելով ՄԽ համանախագահողների մայիսի տասներկուսի հայտարարությունը` Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ բանակցային գործընթացի վերսկսման համար անհրաժեշտ է ապահովել 1994թ. զինադադարի մասին և 1995թ. զինադադարի ամրապնդման մասին համաձայնագրերի լիարժեք իրականացումը, ինչպես նաև զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի շուտափույթ ներդրումը: Ընդգծելով փաստը, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների արտաքին գործերի նախարարներն են նախաձեռնել ներկայիս հանդիպումը:
Հանրապետության Նախագահը հույս է հայտնել, որ նրանք նույնպիսի հետևողականությամբ իրենց հասցեական դիրքորոշումներով ու հստակ քայլերով կնպաստեն բանակցությունների վերսկսման համար նպաստավոր պայմանների ստեղծմանը:
Կողմերը ևս մեկ անգամ վերահաստատել են, որ ԼՂ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, և անհրաժեշտ է հիմնարար սկզբունքների հիման վրա գտնել փոխընդունելի լուծման մեխանիզմներ:

Президент Армении: Необходимо скорейшее внедрение механизмов по расследованию нарушений режима перемирия
16/05/2016 22:41
Президент Армении Серж Саргсян и госсекретарь США Джон Керри обсудили на встрече в Вене пути выхода из сложившейся в зоне карабахского конфликта ситуации.
Как сообщает пресс-служба президента Армении, С.Саргсян отметил, что для возобновления переговорного процесса необходимо обеспечить полноценное выполнение соглашений о прекращении огня и укреплении режима перемирия от 1994-1995 гг, а также скорейшее внедрение механизмов по расследованию нарушений режима перемирия.
Президент Армении выразил надежду, что главы МИД стран Минской группы ОБСЕ в качестве инициаторов встреч в Вене последовательными адресными заявлениями и четкими шагами будут способствовать созданию благоприятных условий для возобновления переговоров.
Стороны отметили, что карабахский конфликт не имеет военного решения и необходимо найти механизмы взаимоприемлемого решения на основе основополагающих принципов.