Միջնորդների կողմից հասցեական հայտարարությունը բացառված է. Ալեքսանդր Արզումանյան
Վիեննայում ընդունվել է Հայաստանիի կողմից առաջ քաշված երեք թեզերից միայն երկուսը, ասել է ՀՀ նախկին արտգործնախարար, ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Ալիկ Արզումանյանը:
«ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի երեք նախապայմաններից վերահաստատվել է միայն երկուսը, իսկ մի նախապայման չի ընդունվել, որն ավելի շատ հռետորական էր. խոսքը հասցեական հայտարությունների մասին է: Հասցեական հայտարարությունը բացառված է, որ միջնորդներից որևէ մեկը անի: Դա աքսիոմա է, իսկ մենք ավելի պետք է ակնակալենք հասցեական հայտարարություններ բարեկամ երկրների կողմից»,- խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա:
Պատգամավորի խոսքով՝ ապրիլի սկզբին միջազգային հանրությունը երկու օր հետևում էր` ինչպես է Ադրբեջանը փորձում ռազմական ճանապարհով լուծել խնդիրը, մինչդեռ մեր ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը միայն ամսի չորսին է անդրադարձել դրան:
«Դա Ադրբեջանին տրված ժամկետ էր` փորձելու դաշտում իրավիճակ փոխել, ինչը Ադրբեջանին չհաջողվեց»,- ասաց Ա. Արզումանյանը:
Պատգամավորն ընդգծեց, որ սա խոսում է այն մասին, որ Հայաստանտ պետք է ունենա ադեկվատ բանակ, որը պետք է պատասխանի և անհրաժեշտության դեպքում պատժի նախահարձակ կողմին:
«Մենք շահագրգռված ենք խաղաղ կարգավորմամբ, մենք մեր հարցը ռազմի դաշտում արդեն լուծել ենք, մնում է դա բերել խաղաղության սեղանին, մնում է դա Ադրբեջանը հասկանա»,- ասաց նա:

Адресные заявления сопредседателей МГ ОБСЕ исключаются - экс-глава МИД Армении
В Вене были приняты лишь два из предложенных Арменией трех тезисов, заявил экс-министр иностранных дел Армении, депутат от фракции оппозиционного «Наследия» Александр Арзуманян.
«Из выдвинутых президентом Армении Сержем Саргсяном трех предусловий были подтверждены только два. Не принято одно предусловие, которое было больше риторическим: речь идет об адресных заявлениях. Исключается, что кто-то из посредников сделает адресное заявление. Это аксиома, и мы должны ожидать больше адресных заявлений от дружественных стран», - сказал в парламенте журналистам депутат.
По его словам, в начале апреля международное сообщество два дня наблюдало за тем, как Азербайджан пытается решить конфликт военным путем, в то время как президент страны - союзника Армении Владимир Путин обратился к этому вопросу лишь 4 апреля.
«Это был предоставленный Азербайджану срок - попытаться изменить ситуацию на поле боя - что не удалось Азербайджану», - отметил Арзуманян.
Как подчеркнул депутат, это свидетельствует о том, что Армения должна иметь адекватную армию, которая ответит противнику и в случае необходимости накажет агрессивную сторону.
«Мы заинтересованы в мирном урегулировании, мы уже решили наш вопрос на поле боя, и нужно просто закрепить это за столом переговоров, остается, чтобы Азербайджан понял это», - заявил он.