Նախագահ. Հայկական կողմը բավարարված է հանդիպման արդյունքներով (Տեսանյութ)
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է, որ ընդհանուր առմամբ բավարարված է Վիենայում կայացած հանդիպումների արդյունքներով:
«Ընդհանուր առմամբ ես և իմ գործընկերները բավարարված ենք արդյունքներով (...): Յուրաքանչյուր կողմ, ով գնում է հանդիպման, իր նպատակներն է հետապնդում: Ակնհայտ է, որ համանախագահներն ունեին իրենց նպատակը, ադրբեջանական կողմն իր նպատակը, մենք ունեինք մեր նպատակը», - Վիեննայից վերադառնալիս ինքնաթիռում լրագրողներին տված հարցազրույցում ասել է Ս.Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ հայկական կողմի նպատակն էր պարզել՝ արդյոք իրականության մեջ բանակցությունները մտել են փակուղի և այլ ելք չկա, քան պատերազմելը, թե՞, այնուամենայնիվ, հնարավոր է խնդիրը լուծել քիչ կորուստներով:
«Մանրամասներին անդրադառնալու անհրաժեշտություն չկա՝ ելնելով մի քանի հանգամանքներից, բայց, այդուհանդերձ, Ադրբեջանի նախագահը հավաստիացրեց, որ իր երկիրն ու ինքն անձամբ նպատակ չունի պատերազմական գործողություններով հասնել ինչ-որ մի խնդրի լուծմանը, բայց դուք շատ լավ հասկանում եք և, կարծում եմ, նույնիսկ կանխատեսում եք իմ արձագանքը, որը հետևյալն է՝ դա լավ է, բայց քիչ հավատ է ներշնչում», - ասել է նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն իր այս դիրքորոշումը բացատրել է նրանով, որ այդպիսի խոսակցություններ եղել են բազմիցս, բայց իրականության մեջ արդեն մի քանի տարի է, որ պայմանավորվածությունը չի պահվում:
«Բայց մենք իրավունք չունենք միայն մեր ենթադրություններով կամ կանխատեսումներով առաջնորդվելու, որովհետև պատերազմը լավագույն լուծումը չէ: Ուստի կտեսնենք, թե իրադարձություններն ինչպես կզարգանան: Բոլոր պարագաներում մենք պատրաստ ենք ցանկացած ելքի: Իհարկե, մեր ցանկությունն է, որպեսզի այդ ելքը լինի խաղաղ ճանապարհով», - ասել է Ս.Սարգսյանը:
Ըստ նրա՝ Վիեննայում խոսակցություն է գնացել նաև այն մասին, որ որոշ ժամանակ հետո ճիշտ կլինի հանդիպել:
«Խոսակցություն գնաց հանդիպելու մասին ու մենք մի կառուցողական առաջարկություն արեցինք: Քանի որ խոսքը գնում էր հրադադարի ռեժիմը պահպանելու ուղղությամբ համանախագահների կողմից մոնիտորինգի հաստատման մասին, մենք առաջարկեցինք, որպեսզի այդ մոնիտորինգը հաստատվի մինչ մեր հանդիպումը: Սա կլինի կողմերի կողմից կառուցողական մոտեցում», - ասել է Հայաստանի նախագահը:

Серж Саргсян: Армения удовлетворена результатами встреч в Вене
Армения готова к любому сценарию развития ситуации в зоне карабахского конфликта, однако желает, чтобы исход был мирным, заявил президент Армении Серж Саргсян.
«Каждая сторона, которая идет на встречу, преследует свои цели. Наша цель заключалась в том, чтобы выяснить, в реальности переговоры вошли в тупик и нет другого выхода, кроме как воевать, или, тем не менее, мы можем решить проблему с меньшими потерями», - сказал С.Саргсян в интервью журналистам в самолете, возвращаясь из Вены в Ереван.
«В общей сложности, я и мои коллеги удовлетворены результатами встречи. Нет необходимости вдаваться в детали, исходя из ряда обстоятельств. Алиев заверил, что его страна и он лично не имеют цели военными действиями достичь решения какого-то вопроса», - заявил президент Армении.
«Это хорошо, но вселяет маленькую веру. Такие разговоры были неоднократно, но на самом деле уже несколько лет договоренность не соблюдается. Но мы не имеем права руководствоваться только нашими предположениями или прогнозами, поскольку война - не лучшее решение», - отметил С.Саргсян.
«Посмотрим, как будут развиваться события. Во всех случаях, мы готовы к любому исходу. Конечно, наше желание, чтобы этим исходом стал мирный путь», - сказал президент Армении.
«Мы сделали конструктивное предложение. Поскольку речь шла об утверждении сопредседателями МГ ОБСЕ мониторинга в направлении сохранения режима перемирия, мы предложили, чтобы этот мониторинг был утвержден до нашей встречи. Это будет конструктивным подходом, проявленный сторонами», - заявил С.Саргсян.