Թոմաս դե Վաալ. 1995 թվականից հետո առաջին անգամ ընդունվել է Կասպրշիկի առաջարկը
Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպման ընթացքում 1995 թվականից հետո առաջին անգամ ընդունվել է դեսպան Կասպրշիկի՝ կրակի դադարեցման մոնիթորինգի առաքելության ամրապնդման վերաբերյալ հայտարարությունը: Այս մասին ասել է Կովկասի հարցերով փորձագետ Թոմաս դե Վաալը, մեկնաբանելով Վիեննայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման արդյունքները:
«Հանդիպումների արդյունքները իմ սպասումներից շատ ավելին էին: 1995 թվականից հետո առաջին անգամ ընդունվել է դեսպան Կասպրշիկի՝ կրակի դադարեցման մոնիթորինգի ամրապնդման վերաբերյալ հայտարարությունը, և վերջապես համաձայնություն է ձեռք բերվել հետաքննությունների մեխանիզմի վերաբերյալ, որը 2011 թվականին առաջարկել էր Մեդվեդևը»,- իր «Facebook»-յան էջում գրել է Թոմաս դե Վաալը:
Վերջինս նշել է, որ առաջընթաց կա նաև ֆրանսիական առաջարկությունների առումով, որոնք վերաբերում են անհետ կորածներին: «Դեռ շատ բան պետք է արվի, սակայն սա լավ մեկնարկ է», - եզրափակել է փորձագետը:

Томас де Ваал: Впервые с 1995 года принято предложение посла Каспршика
Впервые после 1995 года в ходе встречи президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева принято предложение личного представителя действующего председателя ОБСЕ, посла Каспршика об усилении возможностей миссии по мониторингу нарушений режима прекращения огня в зоне карабахского конфликта. Об этом заявил британский журналист, эксперт по Кавказу Томас де Ваал, комментируя результаты состоявшейся накануне в Вене встречи президентов Армении и Азербайджана.
«Результаты встреч превзошли мои ожидания. Впервые после 1995 года принято заявление посла Каспршика об укреплении миссии по мониторингу нарушений прекращения огня, и, наконец, достигнута договоренность о внедрении механизмов расследования, которые предложил в 2011 году Медведев», - написал на своей странице в Facebook специалист по Кавказу.
Томас де Ваал также отметил, что наблюдается прогресс и в плане французских предложений, которые касаются без вести пропавших. «Еще многое необходимо сделать, однако это хорошее начало», - резюмировал эксперт.