Սերժ Սարգսյան. Հայաստանի նպատակը ստատուս քվոյի պահպանումն ու հավերժ պատերազմելը չէ (Տեսանյութ)
Հայկական կողմի նպատակը ղարաբաղյան խնդրում ստատուս քվոյի պահպանումը չէ և հավերժ պատերազմելը չէ, հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Մեզ համար կարևորը հետևյալն է. որպեսզի համանախագահները ևս մեկ անգամ համոզվեն՝ մեր նպատակը նախ ստատուս քվոյի պահպանումը չէ և մեր նպատակը չէ հավերժ պատերազմելը: Մենք ցանկանում ենք մեր խնդիրը լուծել խաղաղ ճանապարհով: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի ավելորդ կորուստներ չունենանք», - Վիեննայից վերադառնալիս ինքնաթիռում լրագրողներին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նա ընդգծել է, որ որևէ պարագայում արդարացված չի համարում «մեր լավագույն տղաների զոհվելը հանուն հայրենիքի»:
«Շատ լավ կլինի, որ հանուն հայրենիքի նրանք գործեն, հանուն հայրենիքի ապրեն: Բայց եթե, նորից եմ կրկնում, ադրբեջանցիները խախտեն հրադադարի պայմանները, մենք ուղղակի ստիպված ենք լինելու պատասխանել, որովհետև չպատասխանելը բերում է էլ ավելի մեծ խախտումների», - ասել է ՀՀ նախագահը:
Պատերազմի մասին նա չի ցանկացել խոսել:
«Ինքս տեսել եմ, թե ինչ բան է պատերազմը և չեմ ցանկանա, որ բոլորն էլ տեսնեն կամ մեկ անգամ ևս կրկնվեն այդ իրադարձությունները: Միակ դեպքը, երբ պատերազմելը արդարացված է, դա այն է, երբ դու պարտադրված ես, այլ ելք չունես, պիտի քո հողը պաշտպանես, քո հայրենիքը պաշտպանես: Մենք մեր ընտրությունը վաղուց ենք կատարել, և մեր ժողովուրդը այդ ընտրությունը վաղուց է կատարել: Դա ցույց տվեց ապրիլի պրովոկացիան Ադրբեջանում, բայց ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի չկրկնվեն այդ իրադարձությունները», - ասել է Ս.Սարգսյանը:
Միևնույն ժամանակ նա ընդգծել է, որ պայմանավորվածությունների ձեռքբերմանը շատ մեծ ուշադրություն պիտք չէ դարձնել՝ հաշվի առնելով անցյալի փորձը:
«Ինչպես ասացի, մենք 20 հանդիպում ենք ունեցել: Այդ հանդիպումների ժամանակ բազմաթիվ բաների մասին ենք պայմանավորվել, բայց Ադրբեջանի նախագահը, վերադառնալով Բաքու, բոլորվին այլ հայտարարություններ է արել: Կյանքը ցույց կտա, թե այս անգամ ինչպես իրադարձությունները կազարգանան», - ասել է ՀՀ նախագահը:

Серж Саргсян: Армения выступает против статус-кво и вечной войны
Армения не желает сохранения статус-кво в карабахском конфликте, заявил президент Армении Серж Саргсян.
«Для нас важно, чтобы посредники вновь удостоверились, что наша цель - не сохранение статус-кво и вечная война. Мы желаем решить проблему мирным путем, чтобы не иметь лишних потерь», - сказал С.Саргсян в интервью журналистам в самолете по пути возвращения из Вены в Ереван.
«Если азербайджанская сторона нарушит условия перемирия, мы просто будем вынуждены ответить. Отсутствие ответа ведет к еще большим нарушениям», - сказал он.
«Ни в одном случае не считаю оправданным гибель наших лучших ребят во имя родины. Будет хорошо, чтобы во имя родины они жили. О войне не желаю говорить, поскольку сам видел, что такое война, и не желаю повторения этих событий. Единственный вариант, когда война оправдана – этот тот случай, когда ты вынужден воевать и нет другого выхода. Но мы сделаем все, чтобы эти события не повторились», - заявил президент Армении.
Он также отметил, что результаты венских встреч станут с течением времени.
«Наша цель – решить проблему мирным путем и посредством переговоров. Но если азербайджанцы не сдержат своего обещания и нарушат условия перемирия у нас не будет другого выхода, как соразмерно ответить. Это реальность. Надеюсь, что нарушений будет меньше. Не думаю, что с завтрашнего дня нарушения будут исключены, но надеюсь, что будет более спокойно, чем было до сих пор», - заявил С.Саргсян.
Президент Армении также отметил, что на достижение договоренностей не должны обращать большого внимания, учитывая опыт прошлого.
«За последние годы мы провели 20 встреч, на которых были достигнуты многочисленные договоренности. Но президент Азербайджана, возвращаясь в Баку, выступал с другими заявлениями. Жизнь покажет, как на этот раз будут развиваться события», - заявил С.Саргсян.