Լվովում մասսայական ծեծկռտուք է տեղի ունեցել հայերի ու ադրբեջանցիների միջև. կան տուժածներ
Ուկրաինական Լվով քաղաքում մասսայական ծեծկռտուք է տեղի ունեցել տեղի հայերի ու ադրբեջանցիների միջև, ինչի հետևանքով 6 մարդ տուժել է: Ոստիկանությունը հետաքննություն է սկսել կատարվածի կապակցությամբ:
Վկայակոչելով ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի վարչությանը, vesti-ukr.com-ը տեղեկացնում է, որ դեպքը տեղի է ունեցել մայիսի 16-ին, երկաթուղային կայարանի մոտ տեղակայված սրճարաններից մեկում: Ոստիկանության տվյալներով, ծեծկռտուքին մասնակցել է 20 տղամարդ՝ 25-40 տարեկան:
Ծեծկռտուքի մասնակիցներից մեկը տրավմատիկ զենք է կիրառել, ինչի հետևանքով մասնակիցներից մեկը վնասվածքներ է ստացել:
Երբ դեպքի վայր է հասել ոստիկանությունը, տեղում եղել են վնասվածք ստացած վեց անձինք, որոնց, ըստ աղբյուրի, բուժօգնություն է ցուցաբերվել:
Հարուցվել է քրեական գործ՝ խուլիգանության հատկանիշներով:
Իրավապահ մարմիններում լրատվամիջոցի աղբյուրը տեղեկացնում է, որ վեճը բռնկվել է ադրբեջանցիների և հայերի միջև:
Ուկրաինայի ադրբեջանցիների միության նախագահ Ռովշան Թագիևը իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Հայերը ցանկանում էին վրեժ լուծել մի քանի օր առաջ Լվովում Եվրոպայի Քունկ ֆուի առաջնության ժամանակ տեղի ունեցած սկանդալի համար, ինչի հետևանքով հայեր էին ծեծի ենթարկվել: Կոնֆլիկտը ծագել էր այն ժամանակ, երբ ռինգ է դուրս բերվել ղարաբաղյան դրոշը»:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 13-ին հայ և ադրբեջանցի մարզիկի մենամարտն անավարտ էր մնացել: Հայաստանի հավաքականի անդամ, արցախցի Դավիթ Պետրոսյանին կես քայլ էր բաժանում ադրբեջանցի մարզիկին հաղթելու համար, երբ մրցակցի մարտավկան փորձել է ռինգի կողքից հարվածել Դավիթին: Նրան միացել է նաև պարտվողը՝ թիկունքից հարվածելով հայ մարզիկին: Դրանից հետո ադրբեջանական թիմի մարզիչները և մարզիկները նախօրոք դահլիճ բերած մահակներով հարձակվել էին հայերի վրա, և մեծ ծեծկռտուք էր սկսվել, որին միջամտել էին ոստիկանները:

Во Львове произошла массовая драка с участием армян и азербайджанцев
Полиция расследует массовую драку с участием армян и азербайджанцев во Львове, в которой пострадали шесть человек, сообщает vesti-ukr.com со ссылкой на отдел коммуникации главного управления Национальной полиции во Львовской области.
Как отмечается, инцидент произошел в понедельник, около 16.00, возле кафе неподалеку железнодорожного вокзала. По данным полиции, в драке принимали участие около 20 мужчин в возрасте от 25 до 40 лет. Кто-то из них применил травматическое оружие, в результате чего был ранен один из участников драки.
К приезду полиции на месте оставались только шестеро потерпевших, которым предоставили медпомощь. Открыто уголовное производство по признакам преступления, предусмотренного частью 4 статьи 296 (хулиганство).
По данным источника в правоохранительных органах, драка вспыхнула между армянами и азербайджанцами.
В то же время, председатель Объединенного конгресса азербайджанцев Украины Ровшан Тагиев написал на своей странице в соцсети Facebook, что армяне «напали на магазин, принадлежащий братьям Раджабовым».
«Они хотели отомстить за массовую драку, произошедшую между азербайджанскими и армянскими болельщиками на чемпионате по ушу-санда во Львове, в результате которой армяне были избит», – написал Тагиев, отметив, что конфликт вспыхнул после того, как на арену вынесли флаг Карабаха.
Отметим, что 13 мая бой между армянином и азербайджанцем на чемпионате остался незавершенным. Армянина от победы разделял лишь шаг, когда азербайджанцы атаковали спортсмена на ринге. Азербайджанцы воспользовались также дубинами. Развязалась драка.