Նալբանդյան. Ավտորիտար ռեժիմները պատերազմ սկսելու երկընտրանքի առջև չեն կանգնում
Ժողովրդավար երկրները քիչ հավանական է, որ պատերազմ սկսեն, սակայն ավտորիտար ռեժիմները նման երկընտրանքի առջև չեն կանգնում, հայտարարել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Մենք կիսում ենք պարոն Յագլանդի տեսակետը «Ժողովրդավարական անվտանգության» հայեցակարգի վերաբերյալ, ըստ որի՝ ժողովրդավար երկրները քիչ հավանական է, որ պատերազմ սկսեն։ Ակնհայտ է, որ ավտորիտար ռեժիմները նման երկընտրանքի առջև չեն կանգնում», - ասել է Է.Նալբանդյանը Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի 126-րդ նիստում ունեցած ելույթում:
Նրա խոսքով, նման իրավիճակի ականատեսն աշխարհը դարձավ այս տարվա ապրիլի սկզբին, երբ Ադրբեջանը լայնածավալ ռազմական գործողություններ սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, ինչի հետևանքով բազմաթիվ զոհեր և վիրավորներ եղան, տեղի ունեցան միջազգային հումանիտար իրավունքի և մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումներ։
«Ապրիլի սկզբին ստեղծված լարված իրավիճակը և դրանից դուրս գալու ուղիները քննարկվեցին երկու օր առաջ Վիեննայում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը։ Իրենց համատեղ հայտարարության մեջ համանախագահող երկրները շեշտեցին 1994-1995թթ. զինադադարի մասին համաձայնագրերի անշեղ իրագործման անհրաժեշտությունը: Համաձայնություն ձեռք բերվեց քայլեր ձեռնարկելու դրանց իրականացման մշտադիտարկման և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացման վերաբերյալ: Այս ամենը կարող է ճանապարհ հարթել հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը վերսկսելու համար», - նշել է նախարար Նալբանդյանը:
Նա նաև ասել է, որ մինչ այսօր Ադրբեջանը շարունակաբար խափանել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նման առաջարկությունները և անգամ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
«Հուսով ենք, որ այս անգամ Ադրբեջանը չի խորտակի համանախագահ երկրների հույսերը, միջազգային հանրության սպասելիքները», - ընդգծել է Հայաստանի արտգործնախարարը:

Эдвард Налбандян: Авторитарные режимы не стоят перед дилеммой возобновления войны
Армения разделяет точку зрения генерального секретаря Совета Европы Турбьерна Ягланда о концепции «демократической безопасности», согласно которой маловероятно, чтобы демократические страны начинали войны, но, очевидно, что авторитарные режимы перед подобной дилеммой не стоят, заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян.
«Свидетелями подобной ситуации мы стали в начале апреля сего года, когда Азербайджан начал широкомасштабные военные действия против Нагорного Карабаха, что привело к многочисленным жертвам, многие получили ранения, произошли грубейшие нарушения международного гуманитарного права и прав человека», – сказал Э.Налбандян, выступая на 126-й сессии Комитета министров Совета Европы в Софии.
По его словам, сложившаяся в начале апреля напряженная ситуация и пути выхода из нее были обсуждены на состоявшейся два дня назад встрече президентов Армении и Азербайджана в Вене.
Он напомнил, что в совместном заявлении сопредседатели подчеркнули необходимость неукоснительного соблюдения соглашений о прекращении огня 1994 и 1995 годов. Была достигнута договоренность о шагах в направлении мониторинга за их соблюдением, внедрении механизмов расследования инцидентов, расширении Офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ.
«Все это может наладить путь к возобновлению переговорного процесса по урегулированию конфликта. Азербайджан до сих пор последовательно отвергал подобные предложения стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и даже достигнутые договоренности. Надеемся, что на этот раз Азербайджан не разрушит надежды стран-сопредседателей и ожидания международного сообщества», – заявил глава МИД Армении.