Գերմանիայի դեսպան. Վիեննայում արձանագրվեց կարևոր հանդիպում՝ իր արդյունքներով հանդերձ
Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների Վիեննայի հանդիպումը կարելի է մեծ հաջողություն համարել, ասաց Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերը՝ մեկնաբանելով մայիսի 16-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը:
«Կարևոր է ոչ միայն հանդիպման փաստը, այլ նաև դրա արդյունքում կողմերի միջև ձեռք բերված համաձայնությունները», - «Երևան էքսպո» կենտրոնում լրագրողների հետ զրույցում ասաց դեսպանը:
Գերմանացի պաշտոնյան գտնում է, որ հանդիպման արդյուքնում ձեռք բերված համաձայնությունների համար մեծ դեր է ունեցել ԵԱՀԿ-ն նախագահող Գերմանիան:
«Կարևոր է, որ այսօր ունենք կոնկրետ արդյունքներ, դրանք այն են, որ կողմերը պայմանավորվել են պահպանել 1994 թվականին ձեռք բերված հրադադարի ռեժիմը, ստեղծել մշտադիտարկման մեխանիզմեր և ընդլայնել դեսպան Անջեյ Կասպրշիկի գրասենյակի լիազորություններիը: Սրան հասնելու համար Գերմանիան մեծ ջանքեր է ներդրել», - ասաց Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանը:

Посол Германии в Армении: Важна не только встреча в Вене, но и ее результаты
Встречу президентов Армении и Азербайджана в Вене можно считать большим успехом, заявил посол Германии в Армении Матиас Кислер, комментируя состоявшуюся 16 мая по инициативе сопредседателей Минской группы ОБСЕ встречу Саргсян – Алиев.
«Важен не только факт самой встречи, но и достигнутые в ее результате договоренности между сторонами», - заявил сегодня в беседе с журналистами посол.
Немецкий дипломат считает, что председательствующая в ОБСЕ Германия сыграла большую роль в достижении договоренностей на встрече.
«Важно то, что сегодня мы имеем конкретные результаты, в частности, стороны договорились выполнять соглашения о прекращении огня и укреплении режима перемирия от 1994-1995 гг., сформировать механизмы мониторинга и расширить полномочия офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ. Для достижения этого Германия приложила большие усилия», - заявил посол Германии.