Գերմանիայի դեսպան. Կա համանախագահների հայտարարություն՝ կողմերը համաձայնել են ընդլայնել Կասպրշիկի լիազորությունները
Գոյություն ունի համանախագահների հայտարարություն, որում ամրագրված է՝ կողմերը ձեռք են բերել համաձայնություն դեսպան Անջեյ Կասպրշիկի լիազորություններն ընդլայնելու վերաբերյալ, այսօր լրագորղների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերը.
«Կողմերը պետք է պարտավորվածություն զգան այդ հայտարարությունում ամրագրվածի իրականացման համար», - ասել է Գերմանիայի դեսպանը:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Նովրուզ Մամեդովը դեմ է արտահայտվել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի գրասենյակի լիազորությունների լայնացմանը: Նա նշել է, որ համանախագահների հայտարարության մեջ ասվածը Մինսկի խմբի դիրքորոշումն է, իսկ Ադրբեջանն այս հարցում, իբրև թե, որևէ պատասխանատվություն չի ստանձնել:

Посол Германии в Армении: Есть заявление сопредседателей - стороны договорились расширить полномочия Каспршика
Есть заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в котором закреплено, что стороны достигли договоренности о расширении полномочий офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика, заявил сегодня в беседе с журналистами посол Германии в Армении Матиас Кислер.
«Стороны должны чувствовать ответственность за реализацию закрепленных в этом заявлении договоренностей», - сказал посол Германии.
Ранее заместитель главы администрации президента Азербайджана Новруз Мамедов заявил о том, Баку не брал на себя обязательств по вопросу расширения полномочий офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ. «Никаких существенных изменений в полномочиях Анджея Каспршика не может быть», - сказал Н.Мамедов.