Որևէ երաշխիք չկա, որ Ադրբեջանը նույն ագրեսիան չի շարունակի. Վահրամ Բաղդասարյան
Ազգային Ժողովի Հանրապետական խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը հստակ չի կարող ասել՝ հունիսին Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները կհանդիպեն, թե՝ ոչ:
«Միայն ժամանակը և Ադրբեջանի հետագա գործողությունները ցույց կտան՝ այդ հանդիպումն ի՞նչ ձևաչափ կունենա, կամ այն տեղի կունենա, թե՝ ոչ», - Aysor.am-ի թղթակցին ասաց Վ.Բաղդասարյանը:
Նրա խոսքով, մինչև հունիսը դեռ բավականին ժամանակ կա, պետք է զինվել համբերությամբ և «լուռ հետևել զարգացող քաղաքական գործընթացներին ու Ադրբեջանի կողմից իրականացվող քայլերին»:
«Քանի որ գործ ունենք անկանխատեսելի թշնամու և անկանխատեսելի մարդու հետ, որին բնորոշ է ռազմական հանցագործ լինելը, ոչ մի երաշխիք չկա, որ Ադրբեջանը չի շարունակի իր ագրեսիվ գործողությունները: Ադրբեջանը միշտ է դրժում իր տված խոստումները և ասել՝ այդ հանդիպումը կկայանա, դժվարանում եմ: Ես ինչպե՞ս կարող եմ հավատալ բռնապետ Ալիևին, եթե նա իր խոստումը ոչ մի անգամ չի պահել»,- ասաց Հանրապետական խմբակցության ղեկավարը:
Վ.Բաղդասարյանն ընդգծեց նաև, որ հայկական կողմը բազմիցս է տեսել, թե ինչպես է Ադրբեջանը յուրաքանչյուր հանդիպմանը խոսում պայմանավորվածությունների մասին, իսկ հետագայում կոպտորեն խախտում՝ անտեսելով ու մոռանալով դրանք բոլորը:
«Ադրբեջանի գործողությունները կանխատեսելի չեն, հետևաբար վաղօրոք որևէ երաշխիք տալ, որ հանդիպում կկայանա, չենք կարող: Որևէ երաշխիք չկա նաև, որ Ադրբեջանը նույն ագրեսիան չի շարունակի: Նա միշտ էլ խախտում է բոլոր պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվում ԵԱՀԿ համանախագահության հետ տարբեր հանդիպումների ժամանակ», - հավելեց նա:
Բացի այդ՝ խորհրդարանական մեծամասնության ղեկավարը հիշեցնում է, որ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Վիեննայում կայացած հանդիպմանը հստակ շեշտել է, որ հաջորդ հանդիպման մասին կարող են խոսել միայն այն ժամանակ, երբ սահմանում համապատասխան հետաքննության մեխանզիմներն արդեն ներդրված կլինեն:
«Միայն այդ դեպքում հայկական կողմը կհավատա Ադրբեջանին ու պայմանավորվածություններ ձեռք կբերի հունիսին կայանալիք հանդիպման տեղի ու ժամկետների վերաբերյալ: Մենք կհետևենք մեր խոսքի ու գործի հաջողությանը: Համենայն դեպս, այս պահի դրությամբ միակ երաշխիքը կլինի դա, ինչը նաև հիմք կհանդիսանա հետագա հանդիպումների համար», - ընդգծեց նա:
Վ.Բաղդասարյանը շեշտեց նաև, որ Վիեննայում կայացած հանդիպման ժամանակ այն երեք հարցերը, որոնց մասին բարձրաձայնել է ՀՀ նախագահը, Ադրբեջանի համար եղել են ընդունելի:
«Այս անգամ տպավորությունն այնպիսին է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությունը համոզված է, որ այդ արդյունքը տեսանելի կլինի: Այո, մենք բազմիցս ենք ասել և հիմա էլ կրկնում ենք, որ մեր նպատակը խաղաղ բանակցային գործընթացն է, որը պետք է վերջնական ավարտին հասցվի: Հակառակ պարագայում, եթե Ադրբեջանի համար փոխվեն խաղի կանոնները, մենք ևս պարտավոր ենք փոխել դրանք և համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել: Մենք պատրաստ ենք ամեն ինչի: Եվ, եթե Հայաստանն իր բոլոր պայմանավորվածությունները պահում է, ապա Ադրբեջանը նույնպես պարտավոր է դրանք պահել: Հիմա եկել է Ադրբեջանի գործելու հերթը: Իսկ մենք կհետևենք մեր առաջարկությունների կատարմանն ու քաղաքական հետագա զարգացումներին, կտեսնենք ու կհասկանանք, թե որքանով են դրանք ընդունելի եղել, և որքանով Ադրբեջանը կարողացավ դրանք պահել», - ասաց Վ.Բաղդասարյանը:
«Կարող եմ միայն ասել, որ Ադրբեջանն այլընտրանք չունի: Հակառակորդը ստիպված ու պարտավոր է կատարել այն բոլոր պայմանավորվածությունները, որոնք ստանձնել է Վիեննայում կայացած հանդիպմանը: Ադրբեջանը բազմիցս է ասել, որ ինքը պատերազմ չի ուզում, որ ինքը խաղաղ բանակցությունների կողմնակից է: Հիմա մնում է դա ապացուցել: Իսկ եթե հանկարծ չհամաձայնի նաև այս պայմանավորվածությունների հետ, այս անգամ կդառնա նաև ագրեսոր: Իսկ մեզ կմնա միայն համեմատել Ադրբեջանի խոսքի ու գործի արժեքը, արդյոք դրանք համապատասխանում են մեկը մյուսի հետ, թե՝ ոչ», - նշեց նա:

Ваграм Багдасарян: Нет никакой гарантии, что Азербайджан не продолжит агрессию
Руководитель парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Ваграм Багдасарян не может точно сказать, состоится в июне встреча президентов Армении и Азербайджана или нет.
«Только время и дальнейшие действия Азербайджана покажут, какой формат будет иметь эта встреча, или состоится она, или нет», - заявил корреспонденту Aysor.am В.Багдасарян.
По его словам, до июня есть достаточное время, нужно вооружиться терпением и «молча наблюдать за развитием политических процессов и шагами Азербайджана».
«Поскольку мы имеем дело с непрогнозируемым противником и непрогнозируемым человеком, который может совершать военные преступления, нет никаких гарантий, что Азербайджан не продолжит агрессивные действия. Азербайджан всегда нарушает данные обещания, и я затрудняюсь сказать, состоится ли эта встреча. Как я могу верить диктатору Алиеву, если он ни разу не сдерживал свое обещание», - сказал глава фракции РПА.
В.Багдасарян также подчеркнул, что армянская сторона неоднократно видела, как Азербайджан на каждой встрече говорит о договоренностях, а в дальнейшем грубо нарушает их, забывая и игнорируя.
«Действия Азербайджана нельзя прогнозировать, следовательно, давать заранее какие-то гарантии, что встреча состоится, мы не можем. Нет никакой гарантии, что Азербайджан не продолжит агрессию. Он постоянно нарушает все договоренности, которые достигаются во время встреч с сопредседателями Минской группы ОБСЕ», - отметил депутат.
Кроме того, руководитель парламентского большинства напомнил о том, что президент Армении Серж Саргсян четко подчеркнул в ходе встречи в Вене, что о следующей встрече можно говорить лишь в то время, когда на линии соприкосновения будут внедрены соответствующие механизмы расследования.
«Только в этом случае армянская сторона поверит Азербайджану и пойдет на обсуждение места и сроков следующей намеченной в июне встречи», - сказал В.Багдасарян.
Депутат подчеркнул, что все три вопроса, озвученные президентом Армении в ходе состоявшейся Вене встречи, были приемлемы для Азербайджана.
«Создалось впечатление, что сопредседательство МГ ОБСЕ уверено, что результат будет ощутимым. Да, мы неоднократно заявляли и повторяем, что наша цель – мирный переговорный процесс, который нужно довести до завершения. В противном случае, если правила изменятся для Азербайджана, мы также обязаны будем изменить их и предпринять соответствующие меры. Если Армения соблюдает все свои договоренности, Азербайджан также обязан делать это. Сейчас очередь действовать за Азербайджаном. А мы будем следить за выполнением наших приоритетов и дальнейшими политическими развитиями, чтобы увидеть и понять, смог ли Азербайджан их соблюсти», - заявил В.Багдасарян.
«Могу лишь сказать, что альтернативы у Азербайджана нет. Противник вынужден и обязан выполнить все те договоренности, которые взял на себя во время встречи в Вене», - добавил он.