Տեր Գրիգոր քահանա Մարկոսյանն անձնվիրաբար ծառայել է մեր ժողովրդին. Բակո Սահակյան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը մայիսի 21-ին ցավակցական ուղերձ է հղել Գանձասարի վանքի վանահայր Տեր Գրիգոր քահանա Մարկոսյանի ընտանիքին նրա մահվան կապակցությամբ:
Ինչպես հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը, ուղերձում ասված է.
«Խոր ցավով տեղեկացա Գանձասարի վանքի վանահայր Տեր Գրիգոր քահանա Մարկոսյանի մահվան մասին:
Տեր Գրիգորը վերաբացված Արցախի թեմի առաջին հոգևորականներից էր, մարդ, ով անձնվիրաբար ծառայել է մեր ժողովրդին` իր գործունեությամբ մեծապես նպաստելով մեր երկրում հոգևոր և ազգային արժեքների պահպանման ու զարգացման, քրիստոնեական հավատքի ամրապնդման սուրբ գործին: Նրա անունն ու հիշատակը միշտ վառ կմնան սերունդների հիշողության մեջ:
Արցախի Հանրապետության ժողովրդի, իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ցավակցություն ու զորակցություն եմ հայտնում հանգուցյալի բոլոր հարազատներին ու մերձավորներին, մեր հավատավոր ժողովրդին՝ անդառնալի կորստի կապակցությամբ, եւ մաղթում արիություն ու ոգու կորով»:

Бако Саакян: Настоятель Гандзасарского монастыря самоотверженно служил народу
Президент Республики Арцах Бако Саакян направил телеграмму соболезнования семье настоятеля Гандзасарского монастыря, иерея Григора Маркосяна.
Как сообщает пресс-служба президента, в телеграмме говорится:
«С глубокой болью узнал о кончине настоятеля Гандзасарского монастыря, иерея Григора Маркосяна.
Тер Григор был одним из первых священнослужителей воссозданной Арцахской епархии, который самоотверженно служил нашему народу, всячески способствуя своей деятельностью сохранению и развитию духовных и национальных ценностей, а также священной миссии по укреплению христианской веры в нашей стране. Его имя навсегда останется в памяти поколений.
В связи с невосполнимой утратой от имени народа, властей Республики Арцах и от себя лично выражаю соболезнования и поддержку всем родным и близким усопшего, нашему верующему народу и желаю мужества и силы духа».