Սեյրան Օհանյան. Կորցրած 800 հա տարածքների հարցը կընդգրկվի բանակցություններում
Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ կորցրած 800 հա տարածքի հարցը, հավանաբար, կդառնա բանակցության առարկա, հայտարարեց պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Մարտական գործողությունների ժամանակ թե պաշտպանողական, թե հարձակողական, լինում է զորքերի այդ տեղաշարժը: Թաքցնելու բան չկա, եղել է զորքերի որոշակի տեղաշարժ: Պաշտպանության բանակի ողջ անձնակազմը իր առջև դրված խնդիրը կատարել է: Ինչ վերաբերվում է այդ տարածքներին, դրանք ամրագրված են ԼՂՀ սահմաններում և, կարծում եմ, բանակցային գործընթացում համապատասխան ընթացք կդրվի, որը կվերաբերի նաև այդ տարածքներին», - Երևանում մարշալ Համազասպ Բաբաջանյանի արձանի բացման արարողության ժամանակ լրագրողներին ասաց Ս.Օհանյանը:
Անդրադառնալով ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանի աղմկահարույց հայտարարությանը, Ս.Օհանյանը նշեց. «Ինչպես մենք չենք մոռանում մեր մյուս պատմական տարածքները, այնպես էլ չենք մոռանալու սրանք»:
«Հենց դրա համար է, որ ստեղծել ենք համապատասխան դիրքային պաշտպանություն և այդ հատվածներում թե կրակային վերահսկողությունը, թե ազդեցությունը ԼՂՀ ՊԲ ձեռքերում է», - նշեց նախարարը:

Министр обороны Армении: Вопрос 800 гектаров территорий может стать предметом переговоров
Потерянные в ходе апрельской войны в зоне карабахского конфликта 800 гектаров территорий, возможно, станут предметом переговоров, заявил министр обороны Армении Сейран Оганян.
«Во время боевых действий бывают передвижения войск. Не секрет, что произошло определенное передвижение. Армия обороны выполнила полностью поставленные задачи. Что касается этих территорий, то они закреплены в границах Нагорно-Карабахской Республики, и, думаю, станут предметов переговоров», - сказал С.Оганян журналистам во время церемонии открытия памятника маршалу Амазаспу Бабаджаняну.
Комментируя заявление главы фракции РПА Ваграма Багдасаряна, он отметил: «Мы не забудем эти территории, как не забываем про наши исторические земли».
«Именно поэтому мы создали определенную позиционную оборону. На этих участках огневой контроль и влияние находится в руках Армии обороны НКР», - пояснил министр обороны Армении.