Ջեյմս Ուորլիք. ԵԱՀԿ-ում խորհրդակցում ենք հետաքննության մեխանիզմի այնպիսի առաջարկի շուրջ, որն ընդունելի կլինի կողմերի համար
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ԵԱՀԿ-ում խորհրդակցում են հետաքննության մեխանիզմների այնպիսի առաջարկի շուրջ, որն ընդունելի կլինի ղարաբաղյան հակամարտության կողմերի համար, Aysor.am-ի թղթակցին ասել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
«Մենք ԵԱՀԿ-ում խորհրդակցում ենք մեխանիզմի այնպիսի առաջարկի շուրջ, որն ընդունելի կլինի կողմերի համար, ինչպես Վիեննայում պայմանավորվել են նախագահներ Սարգսյանն ու Ալիևը», - ասել է Ջ.Ուորլիքը՝ պատասխանելով հարցին, թե միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրման համար ինչպիսի՞ տեխմիջոցներ են կիրառվելու:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում ապրիլյան սրացումից հետո ԵԱՀԿ ՄԻնսկի խմբի համանախագահների նախաձեռնությամբ մայիսի 16-ին Վիեննայում տեղի է ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում:
Դրա արդյունքում տարածված հայտարարության մեջ նշվում է, որ երկու երկրների նախագահները համաձայնություն են ձեռք բերել «հետագա բռնությունների հավանականությունը նվազեցնելու համար հնարավորինս կարճ ժամկետում ԵԱՀԿ կողմից հետաքննությունների մեխանիզմի ներդրման շուրջ»:

Джеймс Уорлик: В ОБСЕ обсуждаются приемлемые для сторон конфликта механизмы расследования
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ проводят совещания вокруг предложения механизмов расследования, которые будут приемлемы для сторон карабахского конфликта, заявил Aysor.am американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик.
«Мы в ОБСЕ обсуждаем предложение такого механизма, который будет приемлем для сторон, как договорились в Вене президенты Саргсян и Алиев», - сказал Джеймс Уорлик, отвечая на вопрос о том, какие технические средства будут применяться для внедрения механизмов расследования на линии соприкосновения.
После апрельского обострения на линии соприкосновения ВС Нагорного Карабаха и Азербайджана по инициативе сопредседателей Минской группы ОБСЕ 16 мая в Вене состоялась встреча президентов Армении и Азербайджана.
В заявлении глав МИД стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по итогам встречи президентов говорится, что главы двух стран «для того, чтобы снизить риск дальнейшего насилия, договорились завершить в кратчайшие сроки внедрение механизмов ОБСЕ по проведению расследований».