ԵՄ դեսպան. Հույս ունենք կողմերը կհարգեն Վիեննայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները
Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին հույս ունի, որ ԼՂ հակամարտող կողմերը կհարգեն Վիեննայում ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունները։
«Հուսով ենք կողմերը կհարգեն ձեռք բերված պայմանավորվածությունները եւ կշարժվեն այդ ուղղությամբ», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց դեսպանը՝ պատասխանելով հարցին, թե հունիսին բարձր մակարդակով հանդիպում կլինի, թե ոչ։
Դեսպան Պ.Սվիտալսկին մասնակցում էր Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության գրասենյակում կազմակերպված Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության 40-ամյակին նվիրված ընդունելությանը։
Մայիսի 16-ին Վիեննայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ տեղի ունեցած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպման արդյունքում կողմերի միջեւ ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ, այդ թվում «համաձայնություն է ձեռք բերվել քայլեր ձեռնարկելու մշտադիտարկման և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացման, հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի հնարավոր վերսկսման ուղղությամբ»:

В ЕС надеются, что Саргсян и Алиев останутся верны достигнутым в Вене договоренностям
Посол ЕС в Армении Петр Свитальский надеется, что стороны карабахского конфликта останутся верны достигнутым в Вене договоренностям.
«Надеемся, что стороны [карабахского конфликта] будут уважать достигнутые договоренности и будут двигаться в этом направлении», - заявил он, отвечая на вопрос корреспондента Aysor.am о том, состоится ли встреча президентов Армении и Азерабайджана в июне.
По итогам встречи президентов в Вене достигнута, как известно, договоренность о следующем раунде переговоров Саргсян – Алиев, который должен состояться в июне в согласованном сторонами месте.
В ходе встречи была достигнута договоренность предпринять шаги о постоянном мониторинге и внедрении механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта, а также об увеличении возможностей группы личного представителя действующего председателя ОБСЕ и в направлении вероятного возобновления переговорного процесса по урегулированию конфликта.