ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալը հիշեցրել է Ադրբեջանի պատվիրակներին, որ ղարաբաղյան կարգավորմամբ զբաղվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը
30/05/2016 15:53
ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի պատվիրակության անդամ Թևան Պողոսյանը հերքեց ադրբեջանական լրատվամիջոցներում տարածված տեղեկությունը, թե Ալբանիայի խորհրդարանի ղեկավար Իլիր Մետան իր ելույթում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ներկայացրել է որպես Ադրբեջանի անբաժանելի մաս:
«Դա որևէ կերպ չի առնչվում իրականության հետ: Ժողովի անբողջ ընթացքին ուշադրությամբ հետևել եմ և չեմ հիշում, որ նման արտահայտություն արված լինի», - ասաց Թ.Պողոսյանը Aysor.am-ի թղթակցի հետ հեռախոսազրույցում Ալբանիայի մայրաքաղաք Տիրանայից:
Պատգամավորի փոխանցմամբ, ՆԱՏՕ ԽՎ նստաշրջանի ժամանակ Ադրբեջանի պատվիրակությանը պարբերաբար հիշեցվել է, որ այն պետք չէ վերածել հայ-ադրբեջանական հարցի քննարկման վայր:
«Ադրբեջանցի պատվիրակը հարց տալու ժամանակ, սակայն, ասաց, թե ինչու՞ չեն խոսում Հայաստանի կողմից Ղարաբաղի օկուպացման և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության մասին: Նրա հարցին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ալեքսանդր Վերշբոուն պատասխանել է, որ ՆԱՏՕ-ն հարգում է երկրների տարածքային ամբողջականությունը, սակայն ԼՂ հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը», - տեղեկացրեց Թ.Պողոսյանը:

Александр Вершбоу напомнил азербайджанским делегатам ПА НАТО, что карабахским урегулированием занимается Минская группа ОБСЕ
30/05/2016 16:00
Член армянской делегации в Парламентской ассамблее НАТО Теван Погосян опроверг распространенную в ряде азербайджанских СМИ информацию о том, что спикер парламента Албании Илир Мета заявил, что его страна считает Нагорно-Карабахскую Республику «неотъемлемой частью Азербайджана».
«Это никак не связано с действительностью. Я внимательно следил за всем процессом сессии, и не помню подобного заявления», - сказал по телефону корреспонденту Aysor.am Т.Погосян из столицы Албании.
По его словам, на сессии ПА НАТО азербайджанским делегатам периодически напоминали, что не следует превращать данную площадку в место обсуждения армяно-азербайджанской вопроса.
«Однако один из членов делегации Азербайджана все же спросил, почему никто на сессии не говорит об оккупации Арменией Карабаха и территориальной целостности Азербайджана. В ответ заместитель генерального секретаря НАТО Александр Вершбоу заявил, что Альянс уважает территориальную целостность стран, однако урегулированием нагорно-карабахского конфликта занимается Минская группа ОБСЕ», - заявил Т.Погосян.
Ранее азербайджанские СМИ сообщили, что, выступая на весенней сессии Парламентской ассамблеи НАТО в Тиране спикер парламента Албании Илир Мета заявил, что его страна считает Нагорно-Карабахскую Республику «неотъемлемой частью Азербайджана».
В сессии ПА НАТО принимают участие более 250 делегатов и 28 государств-членов Альянса, а также государства-партнеры, представители наблюдателей и различных организаций.