Երևան է ժամանելու Նյու Յորքի Մետրոպոլիտեն թատրոնի երաժշտական տնօրենը
Հունիսի 4-ին «Արամ Խաչատրյան մրցույթ» մշակութային հիմնադրամի հրավերով Երևան է ժամանելու աշխարհի առաջատար օպերային թատրոններից մեկի՝ Նյու Յորքի Մետրոպոլիտենի երաժշտական տնօրեն Ջոն Ֆիշերը։ Ամենահայտնի օպերային բեմերից մեկի երաժշտական տնօրենը՝ որպես հատուկ հյուր, ներկա է լինելու հունիսի 6-ին մեկնարկելիք Արամ Խաչատրյանի անվան դիրիժորների 12-րդ միջազգային մրցույթին։ Այս մասին հայտնում են «Արամ  Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամից:
Երաժշտական այս իրադարձությանը հետևելու համար Երևան կժամանեն նաև երաժշտական աշխարհի հեղինակավոր այլ անձինք, արվեստի կառավարիչներ, ովքեր հնարավորություն կունենան մրցույթի շրջանակներում հայտնաբերելու երիտասարդ տաղանդների։
Հիշեցնենք, որ հայ մեծ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան օրը՝ հունիսի 6-ին, մերկնարկելու է Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը՝ դիրիժորություն մասնագիտությամբ։ Մրցույթին մասնակցելու համար այս տարի դիմել է 57 դիրիժոր՝ աշխարհի մի քանի տասնյակ երկրներից։ Նրանցից ընտրվել են 14-ը, ովքեր հունիսի 6-14-ը կպայքարեն մրցութային տեղերի համար։
Խաչատրյանական մրցույթի ժյուրիի կազմում են ՀՀ ժողովրդական արտիստ Յուրի Դավթյանը, Մարկ Հիլդրյուն (Մեծ Բրիտանիա), Դեյվիդ Ուելտոնը (Մեծ Բրիտանիա), Միխալիս Իկոնոմուն (Հունաստան), Թոմաս Յակսիկը (Բրազիլիա/Չիլլի), Կոնստանտին Օրբելյանը (ԱՄՆ), Վահագն Պապյանը (Իսրայել/Հայաստան)։
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի անդամ է։ Խաչատրյանական մրցույթը կյանքի է կոչվում ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Արամ Խաչատրյան մրցույթ» մշակութային հիմնադրամի և Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի համատեղ ջանքերի արդյունքում և անցկացվելում է ՀՀ նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո, ով մրցույթի հոգաբարձուների խորհրդի պատվավոր նախագահն է:

Музыкальный директор нью-йоркской Метрополитен-оперы прибудет в Ереван
4-го июня, по приглашению культурного фонда «Арам Хачатурян-конкурс» в Ереван прибудет музыкальный директор одного из ведущих оперных театров мира - Метрополитен-опера Джон Фишер.
Как сообщает пресс-служба фонда, музыкальный руководитель престижнейшей оперной сцены будет присутствовать в качестве специального гостя на 12-ом Международном конкурсе дирижеров имени Арама Хачатуряна, который состоится 6-го июня.
Это музыкальное событие посетят также выдающиеся представители музыкального мира, арт-менеджеры, которые получат возможность открыть молодых талантливых музыкантов в рамках конкурса.
Отметим, что 6-го июня, в день рождения великого армянского композитора Арама Хачатуряна, стартует международный конкурс имени маэстро, посвященный дирижерскому искусству. 57 дирижеров из десятков стран подали заявки на участие в этом конкурсе. И только 14 из них были выбраны для финальной схватки за призовое место с 6 по 14 июня.
В состав жюри конкурса входят Народный артист РА Юрий Давтян, Марк Хилдрю (Великобритания), Девид Уэлтон (Великобритания), Михалис Иконому (Греция), Томас Яксик (Бразилия/Чили), Константин Орбелян (США), Ваагн Папян (Израиль/Армения).
Международный конкурс имени Арама Хачатуряна является членом Всемирной федерации международных музыкальных конкурсов. Хачатуряновский конкурс осуществляется благодаря совместным усилиям министерства культуры Армении, культурного фонда «Арам Хачатурян-Конкурс» и Ереванской государственной консерватории имени Комитаса и проходит под высоким патронатом супруги президента Армении Риты Саргсян, являющейся почетным председателем попечительского совета конкурса.