Washington Post. Ադրբեջանը պատերազմով փորձեց հայկական կողմին փոխզիջումներ պարտադրել
Մեծ Բրիտանիայի Յորքի համալսարանի դասախոս, «Չճանաչված պետություններ» գրքի հեղինակ Նինա Կասպերսենը հոդված է հրապարակել ամերիկյան Washington Post-ում, որտեղ քննարկում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հնարավորությունները:
Հեղինակը ենթադրում է, որ Ադրբեջանը, իր օգտին կարգավորման համար տարիներ ի վեր չիրականացված հույսեր փայփայելով, կանգնել է փաստի առջև. Բաքվի առավելապաշտական դիրքրոշումը պտուղներ չի տալիս:
«Ամբողջովին հստակ չէ, թե ինչը խթանեց ապրիլյան ռազմական գործողությունների մեկնարկը, բայց հավանական պատճառ կարող է լինել հայկական դիրքերի պաշտպանունակությունը ստուգելու Ադրբեջանի մարտավարությունը, որը իրենց ընկալմամբ կարող էր հայկական կողմի բանակցողներին ստիպել գնալու զիջումների», - գրում է Կասպերսենը:
Հեղինակը պնդում է, որ ներկայումս սեղանին դրված փաստաթուղթը անհնարին է դարձնում խաղաղ կարգավորումը երկու պատճառներով: Նախևառաջ, ներքին լսարանների համար դա ընդունելի չի լինի, և հետո կողմերը ցանկություն չունեն նորից կողք կողքի ապրելու:
Մեջբերելով գրեթե միշտ պրո-ադրբեջանական դիրքերից հանդես եկող փորձագետ Սվանտե Կորնելի աշխատությունը Ադրբեջանի քաղաքական համակարգի մասին՝ Կասպերսենը քննարկում է նաև կոնֆլիկտի ներքին քաղաքական կողմը՝ ցույց տալով մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության առումով Հայաստանի և Ադրբեջանի շահեկան տարբերությունները:
«Արտաքին քաղաքականության փորձագետերը ընդհանուր առմամբ համարում են, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ավելի ուժեղ առաջնորդ է, քան՝ նրա հայաստանցի գործընկերը: 2003-ին իշխանության գալուց հետո Ալիևը ուժեղացրել է իր դիրքերը և ոչնչացրել է երկրում ամբողջ ընդդիմադիր դաշտը: Բայցևայնպես, նա դժվարություններ կունենա մանևրելու հարցում, քանի դեռ նրա երկիրը տնտեսական ճգնաժամի մեջ է գտնվում», - գրում է Կասպերսենը:

Washington Post. Азербайджан войной попытался принудить армянскую сторону к уступкам
Преподаватель политологии в Университете Йорка в Великобритании, автор книги «Непризнанные государства» Нина Касперсен опубликовала в американском издании The Washington Post статью о возможностях мирного урегулирования конфликта Нагорного Карабаха.
Автор статьи предполагает, что  Азербайджан, связывая на протяжении многих лет тщетные надежды с урегулированием конфликта в свою пользу, оказался перед фактом –  максималистская позиция Баку не дает результатов.
«Не совсем понятно, что спровоцировало военные действия в апреле, хотя вероятной причиной могла быть тактика Азербайджана по проверке обороны армянских позиций, что по их мнению, могло убедить армянских переговорщиков пойти на уступки за столом переговоров», - пишет Касперсен.
Автор утверждает, что находящийся в настоящее время на столе переговоров документ делает невозможным урегулирование конфликта по двум причинам. Прежде всего, это неприемлемо для внутренней аудитории и, помимо этого, стороны не хотят жить рядом друг с другом.
Цитируя высказывания эксперта Сванте Корнели о политической системе Азербайджана, почти всегда выступающего с проазербайджанских позиций,  Касперсен рассматривает также внутриполитический аспект конфликта, представляя выгодное отличие между Арменией и Азербайджаном в сфере прав человека и демократии.
«Эксперты по внешней политике оценивают в целом президента Азербайджана Ильхама Алиева как более сильного лидера по сравнению с его армянским коллегой. С момента прихода к власти в 2003 году Алиев укрепил свои позиции и уничтожил все оппозиционное поле страны. Вместе с тем, в вопросе маневрирования у него будут сложности до тех пор, пока его страна находится в экономическом кризисе», - пишет автор статьи.