Զինվորական ծառայության ժամանակ հաշմանդամություն ձեռքբերած կամավորականներին կվճարվի զինվորական կենսաթոշակ
02/06/2016 17:32
Զինվորական կենսաթոշակ կվճարվի զինվորական ծառայության ժամանակ հաշմանդամություն ձեռքբերած զինվորակններին ու կամավորականներին: Այս մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը:
Նա նշեց, որ ի լրումն կենսաթոշակների՝ նրանց ևս կտրամադրվի պարգևավճար, որի չափը կորոշվի ըստ հաշմանդամության խմբերի: «Այդ գումարը կկազմի 55 հազար դրամ՝ ամսական՝ 1-ին խմբի հաշմանդամի համար, 2-րդ խմբի համար՝ 48 հազար դրամ, և 3-րդ խմբի համար՝ 36 հազար դրամի չափով», - ասաց նախարարը:
Նրա խոսքով՝ արտոնություններ ու երաշխիքներ են սահմանվել նաև պարտադիր ծառայության ընթացքում հաշմանդամ դարձած անձանց համար: «Ի լրումն կենսաթոշակների՝ նրանց կտրամադրվի 1-ին խմբի համար՝ 19 հազար, 2-րդ խմբի համար՝ 17 հազար, և 3-րդ խմբի՝ 15 հազար դրամ ամսական հավելավճարներ», - ասաց նա:
Ասատրյանը շեշտեց նաև, որ այն անձիք, ովքեր կամավոր քառաօրյա պատերազմին մեկնել են սահման և համապատասխանում են որևէ կատեգորիային, օգտվում են այդ բոլոր արտոնություններից ու աջակցությունից:

В Армении военнослужащие и добровольцы получат военную пенсию по инвалидности
Военнослужащим и добровольцам будет выплачиваться военная пенсия по инвалидности, полученной во время прохождения военной службы. Об этом заявил сегодня журналистам министр труда и социальных вопросов Армении Артем Асатрян после заседания правительства.
Он отметил, что в дополнение к пенсиям им будет предоставляться также дополнительная выплата, размер которой будет установлен по группе инвалидности. «Эта сумма составит 55 тысяч драмов в месяц для инвалидов 1-ой группы, 48 тысяч – для инвалидов 2-ой группы и 36 тысяч – для инвалидов 3-й группы», - сказал министр.
По его словам, льготы и привилегии установлены также для лиц, которые приобрели инвалидность во время прохождения обязательной военной службы. «В дополнение к пенсиям им будет предоставлена сумма в размере 19 тысяч драмов для 1-ой группы инвалидности, 17 тысяч – для 2-ой группы инвалидности и 15 тысяч – для 3-й группы инвалидности», - сказал Асатрян.
Министр также отметил, что все эти привилегии и льготы распространяются также на тех лиц, которые во время апрельской четырехдневной войны добровольно уехали на границу и соответствуют какой-либо категории.