Շավարշ Քոչարյան, Դժվարանում եմ ասել՝ նախագահների հանդիպում կկայանա, թե՝ ոչ
Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների՝ Վիեննայում կայացած հանդիպմանը հիմք դրվեց կարևոր գործընթացի, այն է՝ մինչև չդադարեցվի կրակը սահմանում և վստահության միջոցներ չլինեն, նախագահների հանդիպումը չի կայանա, ասաց ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը:
«Այս պահին դժվարանում եմ ասել այդ հանդիպումը կկայանա, թե՝ ոչ: Եթե կայանա, ապա այդ հանդիպումը պետք է դիտարկել միայն այդ համատեքստում», - ասաց նա կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում:
Շ.Քոչարյանն ընդգծեց, որ տվյալ պահին արդեն որոշակի առաջարկություններ են եղել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի լիազորությունների ընդլայնման վերաբերյալ:
«Դա կարևոր է, սակայն դեռևս բավարար չէ, որպեսզի վստահության մեխանիզմները մեծացվեն: Անհրաժեշտ են այլ միջոցներ, որոնք հետագայում պետք կգան բանակցություններում, իսկ հանդիպման մասին խոսելը դեռ վաղ է», - ասաց նա:
Շ.Քոչարյանը նաև ընդգծեց, որ Ադրբեջանը օկուպացրել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Մարտունու և Մարտակերտի շրջանների մեծ տարածքներ:

Шаварш Кочарян: Затрудняюсь сказать, состоится встреча президентов или нет
На состоявшейся в Вене встрече президентов Армении и Азербайджана была заложена основа важного процесса, в частности – пока не прекращен огонь на границе и не внедрены механизмы доверия, встреча президентов не состоится, заявил заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
«Сейчас затрудняюсь сказать, состоится эта встреча или нет. Если встреча состоится, то ее нужно рассматривать только в данном контексте», - сказал Шаварш Кочарян в беседе с журналистами после заседания правительства.
Шаварш Кочарян подчеркнул, что в данный момент уже есть предложения относительно расширения полномочий личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
«Это важно, но пока недостаточно для укрепления механизмов доверия. Необходимы другие средства, которые в дальнейшем будут нужны на переговорах, а говорить о встрече пока рано», - заявил замминистра.
Заместитель министра также подчеркнул, что Азербайджан оккупировал часть территории Мартунинского и Мартакертского районов Нагорно-Карабахской Республики.