ԼՂՀ պատգամավոր Հայկ Խանումյանին առևանգելու փաստով հարուցվել է քրեական գործ
2016թ. հունիսի 6-ին Ստեփանակերտ քաղաքի բնակչուհի Դիաննա Մովսիսյանը հաղորդում է տվել ոստիկանության Ստեփանակերտ քաղաքի վարչությունում առ այն, որ նույն օրը` ժամը 12:00-ի սահմաններում, անհայտ անձինք առևանգել և բռնության են ենթարկել իր ամուսնուն` ԼՂՀ ԱԺ պատգամավոր Հայկ Խանումյանին, հայտնում է ԼՂՀ ոստիկանության պաշտոնական կայքէջը:
Նշվում է, որ հաղորդման հիման վրա ԼՂՀ ոստիկանության քննչական վարչությունում ԼՂՀ քրեական օրենսգրքի 129-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերի (Մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով կամ դրա գործադրելու սպառնալիքով մարդուն առևանգելը) հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Ձևավորվել է քննչական խումբ, որի կազմում ընդգրկվել են ԼՂՀ ոստիկանության քննչական վարչության` հատկապես կարևոր գործերով քննության բաժնի և նույն վարչության Ստեփանակերտ քաղաքի քննչական բաժնի քննիչները:

По факту избиения депутата парламента НКР Айка Ханумяна возбуждено уголовное дело
По факту избиения депутата Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Айка Ханумяна возбуждено уголовное дело. Об этом сообщается на официальном сайте Полиции НКР.
Дело возбуждено по признакам пунктов 1 и 2 части 2 статьи 129 УК НКР («Похищение человека, совершенное группой лиц по предварительному сговору с применением опасного для жизни и здоровья насилия, либо с угрозой применения насилия»).
Отмечается также, что сформирована следственная группа, в состав которой вошли следователи отдела по расследованию особо важных дел следственного управления Полиции НКР и следственного отдела того же управления по городу Степанакерт.