Իգոր Պոպով. Ղարաբաղցիները, հնարավոր է, վերադառնան բանակցային գործընթացին շրջանակային համաձայնության ձեռքբերումից հետո
Լեռնային Ղարաբաղը, որոշակի ժամանակահատվածում, հնարավոր է, վերադառնա բանակցությունների սեղանին, ինչը կարող է լինել հակամարտության կարգավորման շրջանակային համաձայնության ձեռքբերումից հետո, ասել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովը:
«Իսկապես, այս փուլում ղարաբաղցիները բանակցություններին ֆորմալ առումով չեն մասնակցում: Սակայն այս թեմային մեծ ուշադրություն է դարձվում համանախագահների հանդիպումների ժամանակ Հայաստանում, Ադրբեջանում և Լեռնային Ղարաբաղում», - «Интерфакс»-ին տված հարցազրույցում ասել է Ի.Պոպովը:
Վերջինս ընդգծել է, որ որոշակի ժամանակահատվածում, օրինակ՝ շրջանակային համաձայնության ձեռքբերումից հետո, հնարավորություն կնախատեսվի, որ ղարաբաղցիները կարողանան վերադառնալ բանակցային գործընթացին:
Հարցին, թե ինչպես է ռուսական կողմը վերաբերվում համանախագահների թվի ավելացմանը, այդ թվում Գերմանիայի հաշվին, Պոպովը պատասխանել է, որ «այդ թեման ժամանակ առ ժամանակ ԶԼՄ-ներում հայտվում է և ակտիվորեն քննարկվում է»:
«Սակայն բանակցությունների ընթացքում այդ հարցը առաջ չի քաշվել: Ի վերջո խնդրի կարգավորումը կապված չէ համանախագահների թվից, այլ՝ կողմերի պատրաստակամությունից՝ փոխզիջումների գնալ», - ընդգծել է ռուս համանախագահը:
«Ինչ վերաբերում է Գերմանիային, ապա այն, ինչպես ԵԱՀԿ նախագահող երկիր և Մինսկի խմբի անդամ, ակտիվ աշխատում է ղարաբաղյան խնդրի շուրջ և ուղիղ մասնակցություն ունի Վիեննայի պայմանավորվածությունների իրականացման հարցում, որոնք ուղղված են վստահության մեխանիզմերի ձևավորմանը», - հայտարարել է Իգոր Պոպովը:

Попов: Карабахцы, возможно, смогут вернуться за стол переговоров после достижения рамочной договоренности
На нынешнем этапе карабахцы в переговорах формально не участвуют, однако этой теме уделяется много внимания в ходе встреч сопредседателей и в Армении, и в Азербайджане, и в Нагорном Карабахе, заявил российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ по нагорно-карабахскому урегулированию Игорь Попов в интервью "Интерфаксу".
"Полагаю, что на определенном этапе, к примеру, после достижения рамочной договоренности, будет предусмотрена возможность того, чтобы они смогли вернуться за стол переговоров", - сказал он.
И.Попов отметил, что время от времени тема расширения числа сопредседателей МГ ОБСЕ вбрасывается в СМИ и начинает активно муссироваться политологическим сообществом.
"Однако ни в ходе переговоров нашей "тройки" со сторонами, ни в контактах с другими посредниками инициативы увеличения числа сопредседателей не выдвигались. Ведь выход на договоренность по урегулированию зависит не от количества сопредседателей, а от готовности сторон к достижению компромисса", - заявил он.
"Что касается Германии, то она как Действующий председатель ОБСЕ и член Минской группы активно работает на карабахском направлении, принимает непосредственное участие в реализации венских договоренностей, связанных с укреплением мер доверия между сторонами. Сопредседатели находятся в самом тесном контакте с немецкими представителями", - заявил российский посредник.