Ադրբեջանը՝ մի քանի քարի արանքում
Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի հետ սերտ աշխատանքային կապեր ունեցող նախկին լրագրող, լրագրության համար մի քանի տարի բանտարկված, ապա համաներմամբ ազատ արձակված Էյնուլլա Ֆաթուլաևը իր լրատվական կայքում փորձել է սպառնալ Հայաստանին:
Ֆաթուլաևը գրում է. «Եթե [Իրանի նախագահ] Հասան Ռուհանին պատրաստ է գնալ Երեւան և սեղմել Սերժ Սարգսյանի ձեռքը… ապա Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին պետք է վերջապես վերջնական որոշում կայացնել և պատմական այց կատարել Իսրայել»:
Ադրբեջանցի նախկին քաղբանտարկյալը, ում հետ ազատության դուրս գալուց հետո աշխատանքային պայմանագրերը խզեցին բոլոր միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները, մեղադրելով Ալիևի ռեժիմի ճնշումների առջև ընկրկելու և նրան ծառայության անցնելու համար, իր երկարաշունչ հոդվածում գովերգում է Ադրբեջանին վաճառված իսրայելական զինտեխնիկայի որակը եւ…. «Իլհամ Ալիևի արտաքին քաղաքական ռազմավարության տեսլականը»:
Հիշեցնենք, որ բոլորովին վերջերս Իլհամ Ալիևը, Բաքվում ողջունելով Թուրքիայի նորանշանակ վարչապետին, քննադատության և մեղադրանքների տարափ էր հնչեցրել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հասցեին, ում հետ ծրագրված էր նրա հանդիպումը Բեռլինում երկու օր անց:
Արդեն Գերմանիայից վերադառնալով՝ Ալիևը Twitter-ում գովերգել էր ադրբեջանա-գերմանական հարաբերությունները:
Թե ինչպես է նման անհետեւողական և էմոցիոնալ վարքը փոխակերպվում «տեսլականի», ադրբեջանցի քարոզիչները չեն բացատրում ոչ իրենց հասարակությանը, ոչ իրենց երկիրը անկեղծորեն հասկանալ փորձող օտարերկրացիներին:
Մի բան ակնհայտ է, որ Իլհամ Ալիևի արտաքին քաղաքական ռազմավարությունը՝ հիմնված էմոցիաների, նախկինում նավթի բարձր եկամուտներից սնվող միակողմանի քարոզչության, ներքին ընդդիմության վերացման և մեծ պետությունների հակասությունների վրա սեփական քաղաքականությունը կառուցելու վրա՝ տապալվում է՝ նավթի գների անկման և նոր էներգետիկ նախագծերի ֆինանսավորման կասեցմանը զուգընթաց:
Միակ բանը, որ ազդելու է տարածաշրջանային անվտանգության և ապագայի վրա՝ այս քաղաքականության տապալումն է, քանզի մեծ զինապահեստներ կուտակած Ալիևը սեփական ռեժիմի կործանումը դանդաղեցնելու համար անընդհատ պատերազմ և բախումներ է հրահրելու տարածաշրջանում և մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի հետ:
Նախորդ տասնամյակում Ալիևին հաջողվում էր՝ նավթից ստացվող բարձր եկամուտների և զուտ նավթի ու գազի արտահանման հաշվին (անկախ ծավալներից) բալանսավորվել Եվրոպայի, Իրանի, Թուրքիայի, Իսրայելի, Միացյալ Նահանգների, արաբական աշխարհի և Ռուսաստանի միջև:
Իրանի հետ հարաբերություններում շեշտվում էր կրոնական եղբայրությունը, Եվրոպան նավթ էր գնում, Միացյալ Նահանգները՝ Աֆղանստան էին թռնում, Ռուսաստանից զենք էին գնում՝ եվրոպական փողերով, Թուրքիայում ներդրումներ էին անում տեղի աշխատաշուկան կայուն պահելու և Էրդողանին օգնելու համար, Իսրայելից նույնպես զենք էին գնում՝ Իրանի նկատմամբ հռետորաբանությունը պահպանելու համար, և այլն:
Այս ամենը կշարունակվեր ևս մի քանի տարի, եթե նավթի գները մոտ 11 անգամ չնվազեին 2014թ հունիս եւ 2016թ հունվար ամիսների միջև և Ալիևը ստիպված չլիներ բյուջեի, հետևաբար նաև սոցիալական վճարների կրճատումների գնալ:
Իհարկե, անհնար է նաև երկարաժամկետ կտրվածքով ահուսարսափի տակ պահել սեփական բնակչությանը և համախմբված պահել նրանց «արտաքին վտանգի» դեմ:
Նավթի բարձր գներից չափազանց ոգևորված Ալիևի վարչակազմը ՆԱՏՕ-ի և Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների ժամանակով որոշակի բալանսը շփոթել է իրական «փոխըմբռնման» հետ և այժմ ինչքան կսրվեն երկու բեւեռների միջև հարաբերությունները՝ այնքան Բաքվի համար նեղանալու է մանևրելու դաշտը:
Իրականում՝ վերը թվարկված երկրների հետ Ադրբեջանի վերջին 10 տարիները հարաբերությունները բերել են նրան, որ կարևոր խաղացողներից որևէ մեկի «խնդրանքին» բավարարելը նշանակելու է այլ խաղացողների շահերին դեմ գնալ: Ավելին՝ Իրանի և Արեւմուտքի հետ հարաբերությունների կարգավորումը նշանակում է, որ Ադրբեջանը այլևս անհրաժեշտ չի լինելու Արևմուտքին՝ որպես Իրանի դեմ մահակ: Տեսանելի հեռանկարում նման քաղաքական շահ կունենա միայն այդ գործարքի դեմ հանդես եկող Իսրայելը և նրա վարչապետ Բենիամին Նեթանիյահուն, ում կամակորությունից նույն Արևմուտքը արդեն հոգնել է:
Իսկ Երուսաղեմ Ալիևը ըստ ամենայնի պետք է մոտ ժամանակներս մեկնի՝ բայց այցի պատմականությունը կսահմանափակվի Բաքվի երկարամյա լոբբիստ Ավիգդոր Լիբերմանին՝ Պաշտպանության նախարարի պաշտոնում նշանակվելու առթիվ շնորհավորելու օրակարգով միայն: Իհարկե, Իսրայելը ադրբեջանական նավթի շահառուներից է, բայց երկկողմ հարաբերությունների ներկա վիճակը կպահպանվի այնքան, ինչքան միջանձնային հարաբերությունները՝ զենքի վաճառքի երջանկահիշատակ ժամանակներում հաստատված:
Կառավարության վերահսկողության տակ գտնվող ԶԼՄ-ներում հրապարակվող երկարաշունչ հոդվածները այս հեռանկարը փոխելու վրա քիչ կանդրադառնան:

Азербайджан - между нескольких огней
Бывший журналист Эйнулла Фатуллаев, состоящий в тесных рабочих связях с аппаратом президента Азербайджана, осужденный несколько лет за журналистику, затем помилованный и освобожденный из тюрьмы, попытался на своем информационном сайте угрожать Армении.
Фатуллаев пишет: «Если [президент Ирана] Хасан Роухани готов посетить Ереван и пожать руку Сержу Саргсяну… то президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву, наконец, надо принять окончательное решение и направиться с историческим визитом в Израиль».
Бывший азербайджанский политзаключенный, с которым после освобождения прекратили сотрудничество все международные правозащитные организации, обвиняя в  сотрудничестве с властями, восхваляет в своей пространной статье качество проданной Азербайджану израильской военной техники и… «внешнеполитическую доктрину Ильхама Алиева».
Напомним, совсем недавно Ильхам Алиев, приветствуя в Баку новоназначенного премьера Турции, озвучил шквал критики и обвинений в адрес канцлера Германии Ангелы Меркель, с которой была запланирована встреча в Берлине два дня назад.
Уже по возвращении из Германии, Алиев восхвалял в своем микроблоге в Twitter азербайджано-германские отношения.
Каким образом подобное непоследовательное и эмоциональное поведение может преобразоваться в «доктрину», азербайджанские пропагандисты не объясняют ни своему обществу, ни иностранцам, искренне пытающимся понять их страну.
Очевидно одно, что стратегия внешней политики Ильхама Алиева, основанная на эмоциях, односторонней пропаганде, подпитываемой в прошлом высокими доходами от нефти, устранении внутренней оппозиции и построении собственной политики на противоречиях крупных держав, терпит крах параллельно с падением цен на нефть и прекращением финансирования новых энергетических проектов.
Единственное, что повлияет на региональную безопасность и будущее – провал этой политики, поскольку накопивший большой арсенал вооружений Алиев, чтобы замедлить крах собственного режима, постоянно будет провоцировать войну и столкновения в регионе и, в частности с Нагорным Карабахом и Арменией.
В предыдущем десятилетии Алиеву удавалось балансировать между Европой, Ираном, Турцией, Израилем, Соединенными Штатами, арабскими государствами и Россией только за счет получаемых от нефти высоких доходов и экспорта газа и нефти (независимо от объемов).
В отношениях с Ираном акцентировалось религиозное братство, Европа покупала нефть, Соединенные Штаты – летели в Афганистан, у России покупали оружие – на европейские деньги, в Турции осуществляли инвестиции для сохранения стабильности местного рынка труда и поддержки Эрдогана, у Израиля тоже покупали оружие – для сохранения риторики в отношении Ирана и т.д.
Все это продолжалось бы еще несколько лет, если бы цены на нефть не упали около 11 раз в период между июнем 2014 и январем 2016 гг.  и Алиев не был бы вынужден пойти на сокращение бюджета, следовательно, и социальных платежей.
Конечно, в долгосрочном разрезе невозможно держать собственный народ под страхом и поддерживать его сплоченность против «внешней угрозы».
Чрезвычайно воодушевленный высокими ценами на нефть режим Алиева перепутал некоторый временный баланс отношений с НАТО и Россией с иранским «взаимопониманием» и сейчас чем больше будут обостряться отношения между этими полюсами, тем уже станет поле маневрирования для Баку.
В действительности, за последние 10 лет отношения Азербайджана с вышеуказанными странами привели к тому, что удовлетворение «просьбы» кого-то из крупных игроков будет означать пойти против интересов других игроков. Более того, урегулирование отношений между Ираном и Западом значит, что Азербайджан не будет нужен более Западу в качестве дубинки против Ирана. В обозримой перспективе такую политическую выгоду может преследовать только выступающий против этой сделки Израиль и его премьер Биньямин Нетаньяху, от несговорчивости которого тот же Запад уже устал.
По всей видимости, Алиев в ближайшее время направится в Иерусалим, однако историчность визита ограничиться повесткой поздравления в связи с назначением на должность министра обороны многолетнего лоббиста Баку Авигдора Либермана.
Конечно, Израиль является бенефициаром азербайджанской нефти, но нынешнее состояние двусторонних отношений будет сохраняться ровно столько, сколько межличностные отношения, установившиеся в блаженный период продажи оружия.
И публикуемые в подконтрольных правительству СМИ воодушевленные статьи очень мало отразятся на изменении этой перспективы.