«Եվրո-2016» առաջնության մեկնարկային խաղում Ֆրանսիան հաղթել է Ռումինիային
«Եվրո–2016թ» առաջնության մեկնարկային խաղում Ֆրանսիայի հավաքականը Ռումինիայի նկատմամբ հաղթանակ է տարել, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Հանդիպումն անցկացվել է «Սթադ դե Ֆրանս» մարզադաշտում և ավարտվել է 2:1 հաշվով: 57-րդ րոպեում Ֆրանսիայի հավաքականի կիսապաշտպան Դիմիտրի Պայեի փոխանցումից հետո գոլի հեղինակ է դարձել Ֆրանսիայի ընտրանու և լոնդոնյան «Արսենալի» հարձակվող Օլիվյե Ժիրուն: 65-րդ րոպեում Ռումինիայի հավաքականի հարձակվող Բոգդան Ստանկուն 11 մետրանոց է իրականացրել:
Խաղի 89-րդ րոպեում լոնդոնյան «Վեսթ Հեմի» կիսապաշտպան Դիմիտրի Պայեն գնդակն ուղարկել է մրցակցի դարպաս և հաստատել ֆրանսիացիների հաղթանակը:

Франция одержала победу над Румынией в стартовом матче Евро-2016
Сборная Франции одержала победу над Румынией в стартовом матче чемпионата Европы по футболу, передает Lenta.ru.
Встреча прошла на стадионе «Стад де Франс» в пригороде Парижа Сен-Дени и завершилась со счетом 2:1. Счет в матче на 57-й минуте открыл нападающий лондонского «Арсенала» и сборной Франции Оливье Жиру, откликнувшись на навес Димитри Пайета.
Румыны отыгрались на 65-й минуте,Богдан Станку реализовал пенальти. 11-метровый удар заработал Николае Станчу, заставивший нарушить правила Патриса Эвра.
Решающий мяч забил полузащитник лондонского «Вест Хэма» Димитри Пайет на 89-й минуте, поразив ворота румынской команды дальним ударом в «девятку».