Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հերթական հանդիպումը հնարավոր է կազմակերպվի հունիսի 16-18-ին Սանկտ Պետերբուրգում
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցի շուրջ բարձր մակարդակով հերթական հանդիպումը ամենայն հավանականությամբ կկազմակերպվի Սանկտ Պետերբուրգում հունիսի 16-ից 18-ը նախատեսված Միջազգային տնտեսական ֆորումի շրջանակներում:
Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի՝ Վիեննայում մայիսի 16-ին տեղի ունեցած վերջին հանդիպաման ընթացքում պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել հաջորդ հանդիպումը կազմակերպել հունիսին:
Հունիսի 10-ին Կրեմլը հայտնեց, որ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի հանդիպումը կարող է կայանալ Սանկ Պետերբուրգում:
«Այդ ուղղությամբ աշխատանքները ընթանում են: Մենք չենք բացառում, որ նման հանդիպումներ տեղի կունենան», - ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը:
Սանկտ Պետերբուրգում՝ առաջիկայում նախատեսվող միջազգային խոշոր միջոցառումը, որի շրջանակում չի բացառվում եռակողմ հանդիպման կազմակերպումը՝ Միջազգային տնտեսական ֆորումն է:
2010 թվականին Սանկտ Պետերբուրգի Միջազգային տնտեսական ֆորումի շրջանակներում Սերժ Սարգսյանը և Իլհամ Ալիևը առանձին հանդիպումներ են ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ:
Հայաստանը և Ադրբեջանը դեռ չեն հայտնել իրենց մասնակցության մասին պետերբուրգյան 20-րդ Միջազգային տնտեսական ֆորումին, նաև չեն հաստատել Ս.Սարգսյանի և Ի.Ալիևի հանդիպման հնարավորությունը:
Իր մասնակցությունն արդեն իսկ հաստատել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը, որը հայտարարել է, որ իր այցը նպատակաուղղված է Ռուսաստանի հետ երկխոսության շարունակմանը, ոչ թե պատժամիջոցների վերանայմանը։

Президенты Армении и Азербайджана могут встретится 16-18 июня «на полях» Международного экономического форума в Санкт-Петербурге
Очередная встреча по вопросу урегулирования нагорно-карабахского конфликта на высоком уровне может состояться «на полях» Международного экономического форума в Санкт-Петербурге 16-18 июня.
На встрече президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева в Вене 16 мая была достигнута договоренность о проведении следующей встречи в июне текущего года.
Кремль 10 июня подтвердил, что ведется подготовка к трехстороннему саммиту по урегулированию ситуации в Нагорном Карабахе. Саммит может состояться в Санкт-Петербурге. Об этом журналистам сообщил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«Работа в этом направлении ведется, мы не исключаем, что такие встречи состоятся, - сказал представитель Кремля. - В случае, если это будет окончательно подтверждено, мы дадим информацию, как это делаем всегда».
Президенты Армении и Азербайджана в 2010 году уже проводили встречи «на полях» экономического форума в Петербурге по карабахскому вопросу, но не двусторонние, а с посредниками Минской группы ОБСЕ.
Ереван и Баку о своем участии в Международном экономическом форуме не сообщали. Нет подтверждения и встречи президентов двух стран.
О своем участии уже заявил глава Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер, отметив, что его визит нацелен на продолжение диалога с Россией.