Ջոն Էվանս. ԼՂ բանակցություններն անհրաժեշտ է կենտրոնացնել մարդկանց անվտանգության ապահովման վրա
Հունիսի 20-ին Պետերբուրգում նախատեսված Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման ընթացքում հավանաբար քննարկվելու է ոչ թե խաղաղ պայմանագիրը, այլ՝ ներկա իրավիճակում խաղաղության ապահովման միջոցները, «Ամերիկայի Ձայնի» հայկական ծառայությանը հայտնել է Հայաստանում ԱՄՆ-ի նախկին դեսպան Ջոն Էվանսը:
Էվանսի խոսքով՝ նախագահների առաջիկա հանդիպումն, այնուամենայնիվ, հույս է ներշնչում: «Առաջնորդներից երկուսն էլ խելացի և պատասխանատու մարդիկ են, և եթե նրանք հոգ են տանում իրենց ժողովրդի մասին, ապա պետք է բանակցեն  և փորձեն նվազեցնել հետագա բռնությունների հնարավորությունը»,-ասել  է նա:
Ջոն Էվանսն ընդգծել է, որ ապրիլյան պատերազմը լուրջ հարված հասցրեց Մինսկի խմբի համանախագահների դիվանագիտական աշխատանքին, և ապագայում նման իրավիճակը պետք է բացառվի:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ապագային՝ Ջոն Էվանսն ընդգծել է, որ բանակցություններն անհրաժեշտ է կենտրոնացնել հենց մարդկանց անվտանգության ապահովման, այլ ոչ այնքան՝ տարածքների վրա:
«Այդ մոտեցման դեպքում կողմերը կարող են քննարկել ինչպես Ղարաբաղի բնակչության, այնպես էլ՝ ադրբեջանցի տեղահանվածների ճակատագիրը: Այսօրվա աշխարհում տարածքներն այնքան կարևոր չեն, որքան՝ հասարակությունը, օրենքի գերիշխանությունը և գործարար լավ մթնոլորտը»,-ասել է Հայաստանում ԱՄՆ-ի նախկին դեսպան:

Эванс: Переговоры по Карабаху должны быть сконцентрированы больше на обеспечении безопасности людей
На предстоящей 20 июня встрече президентов Армении и Азербайджана в Санкт-Петербурге, вероятно, будет обсуждаться не мирное соглашение, а средства обеспечения мира в нынешних условиях, заявил радиостанции «Голос Америки» бывший посол США в Армении Джон Эванс.
По его словам, предстоящая встреча президентов вселяет надежду. «Оба лидера – умные и ответственные люди, и если они заботятся о своих народах, то должны вести переговоры и пытаться снизить вероятность дальнейших насилий», - сказал Д.Эванс.
Он отметил, что апрельская война нанесла серьезный удар по посреднической миссии сопредседателей Минской группы ОБСЕ, и в дальнейшем подобная ситуация должна быть исключена.
По словам бывшего дипломата, переговоры должны быть сконцентрированы больше на обеспечении безопасности людей, чем на территориях.
«При таком подходе стороны смогут обсуждать судьбу и населения Карабаха, и азербайджанских переселенцев. В сегодняшнем мире территории не так уж и важны, сколько общества, верховенство закона и хорошая бизнес-среда», - отметил Д.Эванс.