Սարգսյան-Ալիև-Պուտին հանդիպման ֆոնին Արցախում սահմանային իրավիճակը կայուն է
Արցախում սահմանային իրավիճակն այս պահի դրությամբ կայուն է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը.
«Սահմանային իրավիճակը, եթե համեմատենք նույնիսկ 1994-1995 թվականների հետ՝ ավելի կայուն է, ու դա պայմանավորված է մի շարք հանգամանքներով: Նախ՝ 22 տարիների ընթացքում Ադրբեջանը տարեցտարի լարում էր իրավիճակը, մինչև որ այս տարվա ապրիլին տեղի ունեցավ պոռթկում պատերազմի տեսքով: Հիմա, կարծես, նոր ժամանակաշրջան է սկսվում», - ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Ըստ նրա՝ Ադրբեջանը չի լարում սահմանային իրավիճակը՝ նաև հաշվի առնելով ապրիլյան պատերազմից հետո կրած կորուստները՝ մարդկային, տեխնիկական, նյութական:
«Այնուամենայնիվ, մենք միշտ պատրաստ ենք, քանի որ գիտենք՝ ում հետ գործ ունենք: Տեսնում եք, որ ընթանում են բանակցություններ, իսկ Ադրբեջանն այս ընթացքում զորավարժություններ է սկսում, ընդ որում չի տեղեկացնում նույն ԵԱՀԿ-ին զորավարժություններում ներգրավված զինծառայողների ու տեխնիկայի քանակի մասին», - ասաց ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղարը:
Նշենք՝ այժմ Սանկտ Պետերբուրգում ընթանում է Ռուսաստանի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը:

Обстановка в зоне карабахского конфликта на фоне встречи Саргсян-Алиев-Путин спокойная
Ситуация на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил спокойная, заявил корреспонденту Aysor.am пресс-секретарь президента Нагорного карабаха Давид Бабаян.
"Приграничная ситуация, даже, если сравнить с 1994-1995 гг., намного стабильнее, что обусловлено рядом факторов. В течение 22 лет Азербайджан год за годом шел по пути обострения ситуации, пока в апреле этого года не случилась война. Сейчас, кажется, начинается новый период", - сказал Д.Бабаян.
По его словам, Азербайджан на обостряет приграничную ситуацию, учитывая также свои потери после апрельской войны - человеческие, технические, материальные.
"Тем не менее, мы всегда готовы, поскольку знаем, с кем имеем дело. Видим, что даже во время переговоров Азербайджан проводит учения и не информирует ОБСЕ об объеме привлеченной техники и личного состава", - отметил пресс-секретарь президента НКР.
Как уже сообщалось, сейчас в Петербурге проходит трехсторонняя встреча с участием президентов Армении, России и Азербайджана.