Դավիթ Բաբայան. Պետերբուրգի հանդիպումից բեկում դժվար է ակնկալել, բայց գործընթացը պետք է շարունակել
Արցախում հետևում են Սանկտ Պետերբուրգում տեղի ունեցող բանակցություններին, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը.
«Ցանկացած բանակցություն մենք համարում ենք կարևոր, որովհետև ի վերջո հակամարտության խաղաղ կարգավորումը մի հրամայական է, որում շահագրգռված են գրեթե բոլոր կողմերը», - ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Ըստ նրա՝ հանդիպումից ակնկալիքներ, իհարկե, կան:
«Ապրիլյան պատերազմից հետո կարևոր մի նոր ուղղություն է բացվել, որն, իհարկե, վաղուց էր պետք, բայց անտեսված էր՝ հետաքննական մեխանիզմների ներդրումը: Սա այն հիմնական շերտն է, որի վրա կարող է կառուցվել հակամարտության հետագա կարգավորումը», - ասաց ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղարը:
Դավիթ Բաբայանը ընդգծեց՝ հետաքննական մեխանիզմների ներդրումը երկարատև գործընթաց է, բայց առանց դրա հնարավոր չի լինելու խոսել այլ գործընթացների, քաղաքական խնդիրների մասին:
«Վիեննայից հետո սա երկրորդ հանդիպումն է, որում բեկում դժվար է ակնկալել, սակայն գործընթացը շարունակել պետք է», - ամփոփեց Դավիթ Բաբայանը:

Перелома от встречи президентов Армении, России и Азербайджана ожидать сложно - Давид Бабаян
В Арцахе следят за встречей президентов Армении, России и Азербайджана по карабахскому урегулированию, заявил корреспонденту Aysor.am пресс-секретарь президента Нагорного Карабаха Давид Бабаян.
"Мы считаем важными любые переговоры, поскольку в мирном урегулировании конфликта заинтересованы почти все стороны", - сказал он.
Д.Бабаян отметил, что ожидания от встречи президентов в Санкт-Петербурге есть.
"После апрельской войны открылось важное направление, необходимость в котором была давно, однако оно было проигнорировано. Речь о механизмах расследования. Это - основа, на которой должно быть построено дальнейшее урегулирование", - сказал Д.Бабаян.
По его словам, внедрение механизмов - длительный процесс, без чего, однако, будет невозможно говорить о других процессах, политических вопросах.
"После встречи в Вене - это вторая встреча. Перелома ожидать сложно, но процесс необходимо продолжать", - заявил пресс-секретарь президента НКР.